Chytré ochranné pomůcky z RICE zvýší bezpečnost práce

Výstražná vesta s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s integrovaným osvětlením nebo boty chránící před krokovým napětím. To jsou chytré ochranné pomůcky, které ve spolupráci s firmami vyvíjejí specialisté v Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické ZČU.

Chytré ochranné pomůcky zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví, energetice a dalších odvětvích. Vesta by se na trh mohla dostat ještě letos.

Vesta se na první pohled výrazně neliší od běžné výstražné vesty. Kromě obvykle využívaných reflexních prvků je však vybavená aktivním osvětlovacím systémem na bázi stranově vyzařujících světlovodných vláken se čtyřmi LED diodami jako světelnými zdroji. „Liniové světlo je ve tmě lépe vidět než světlo bodové, a světlovodná vlákna jsou navíc energeticky úsporná,“ vysvětluje Radek Soukup z RICE, který se na vývoji výstražné pracovní vesty podílel.

Hlavní inovativní přínos výzkumníků z RICE představují flexibilní fotovoltaické panely, umístěné na zadní části vesty, které dobíjí akumulátor pro napájení osvětlovacího systému. Získávání energie z fotovoltaických článků zajišťuje inteligentní energy harvesting systém, který prodlužuje provozní dobu vesty.

Akumulátor je umístěn v náprsní kapse a je odnímatelný. „Mimo dosah slunečního záření vydrží vesta svítit přibližně 20 hodin. Na slunci se provozní doba celého systému samozřejmě prodlužuje. V každém případě je aktivní osvětlení bez problémů využitelné po celou dobu pracovní směny,“ uvádí Radek Soukup. Díky světelnému senzoru, který je součástí systému, se za snížení viditelnosti osvětlení aktivuje automaticky. V případě potřeby si ho pracovník může zapnout sám.

Myšlenka vytvořit chytrou vestu s aktivním osvětlením vznikla ve spolupráci odborníků z RICE a společnosti Applycon. „Při vývoji jsme chtěli využít víc než jen svícení světlovodnými vlákny. Do vesty je proto vložena inteligence v podobě energy harvesting systému, který získává energii z fotovoltaických článků. Dále vesta obsahuje automatické spínání osvětlení,“ popisuje jednatel firmy Applycon Milan Baxa. „Důležitou bezpečnostní funkcí je signalizace nouzového stavu,“ dodává. Na nebezpečí lze upozornit stisknutím tlačítka na řídicí jednotce v kapse vesty. Nouzový stav je signalizován blikajícím světlem, což je užitečné například v hlučných provozech.

„Zajištění bezpečnosti pomocí aktivního osvětlení je v současnosti celosvětový trend a zabývají se jím významné firmy s globální působností,“ říká Milan Baxa. Aktivní technologie je přitom podle něj přenositelná i na jiné typy oděvů, včetně módních. I takovou zkušenost za sebou mají vědci z RICE. Spolupracovali už s francouzskou módní návrhářkou Elisabeth de Senneville, která prvky aktivního osvětlení s rezonančním a solárním dobíjením na svých oděvech využívala.

Vestu ocení především pracovníci na stavbách, na silnicích nebo policisté, ale využití může najít i v mateřských či základních školách, tedy všude, kde lze aktivním osvětlením zvýšit bezpečnost osob.

Aktivní osvětlovací systém se zástupci RICE a Applyconu rozhodli využít také v pracovní rukavici. Světlo je integrované v palcové části rukavice a je užitečné v situaci, kdy je nutné osvítit určité místo zdola. „Při svícení čelovou svítilnou nebo jiným vnějším zdrojem si pracovník rukou stíní, to se však neděje, když je světlo přímo v rukavici,“ přibližuje Robert Vik z RICE výhodu rukavice s aktivním osvětlením. Rukavice obsahuje akumulátor, který lze bezdrátově dobíjet. Využívat ji mohou třeba automechanici.

Zvýšit bezpečnost pracovníků, zejména v energetice, mají speciální boty, v jejichž podešvi jsou tři integrované elektrody pro snímání krokového napětí. Jsou vyrobené ze speciálního vodivého syntetického kaučuku, do něhož je přimíchána kovová střiž. „Při pádu vysokého vedení stačí jeden krok k tomu, aby člověkem procházel smrtelně nebezpečný proud. Boty dokáží z jakéhokoliv směru krokové napětí detekovat,“ přibližuje funkci bot Radek Soukup. Uživatel je upozorněn na přítomnost nebezpečné úrovně krokového napětí nejprve blikající diodou, při vyšší hodnotě napětí pak zvukovým signálem. Elektrody v podešvi jsou napojené na vyhodnocovací elektroniku, která je umístěná na jazyku boty. Je odnímatelná a lze ji dobít. Boty vznikly ve spolupráci s firmou Holík International. V současné době jsou v prototypu a budou procházet testováním.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

Šárka Stará

25. 06. 2018