Studenti Sutnarky ohromili se svým návrhem obuvi italský Milán

Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Michaela Šimůnková a Adam Frk zvítězili v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!, jejíž finálové kolo se konalo v pondělí 25. června v italském Milánu. V konkurenci návrhářů z Portugalska, Španělska a Itálie uspěli s botami, které jakoby plavou na objemné třídílné podrážce.

Studentka třetího ročníku bakalářského stupně Michaela Šimůnková a student prvního ročníku magisterského stupně Adam Frk ohromili porotu s botami, které pod vedením Heleny Krbcové, vedoucí ateliéru Fashion design na FDULS, navrhli a vyrobili v rámci projektu 3 FLT. Zkratka FLT znamená float a vyjadřuje to, že bota jakoby plave na objemné třídílné podrážce. Číslo 3 představuje tři pilíře, na kterých je návrh založen - udržitelnost, design a sociální sítě. Svůj návrh do soutěže odeslali studenti Sutnarky v dubnu tohoto roku a do finále postoupili jako jediní z České republiky.

„Při navrhování vzhledu boty jsme se snažili zahrnout mnoho funkčních prvků, abychom zajistili co nejvyšší komfort a funkčnost. Snažili jsme se přemýšlet o všech aspektech výroby boty, od počátečního nápadu a designu až po to, jak by se zákazník mohl podílet na návrhu produktu, ale také o tom, jaký dopad by měla naše obuv na životní prostředí," popisují svůj návrh studenti a doplňují, že jejich boty jsou vyrobené z biologicky odbouratelných materiálů – kůže a její imitace, využité v horní části bot, a polyuretanu, z něhož je vyrobena podešev.

Koncept navíc přichází s nápadem nabízet produkt prostřednictvím volně dostupné aplikace, a nikoliv prostřednictvím tradičních kamenných obchodů nebo e-shopů. Cílem je propojit zákazníky a vytvořit komunitu, která by sdílela a komentovala své produkty. „Součástí našeho projektu je budování komunity prostřednictvím aplikace, pomocí níž si lidé budou navrhovat své boty, vybírat materiály, barvy a sdílet své návrhy s ostatními,“ vysvětluje Adam Frk.

Soutěž Shake the future of the footwear sector! vyhlašují European Confederation of the Footwear Industry (CEC), Assocalzaturifici a IndustriAll Europe. Porotu, jejímž členem byl mimo jiné módní návrhář Giuseppe Zanotti, zaujala celková myšlenka udržitelnosti a vytvoření aplikace, která zákazníkům umožňuje navrhovat si obuv, sdílet své návrhy či recyklovat již obnošené zboží. „Úroveň zpracování modelu, který jako jediní ze soutěžních týmů moji studenti vytvořili, je tak vysoká, že by mohla jít rovnou do výroby,“ komentovala z Milána vítězství studentů vedoucí ateliéru Helena Krbcová. Kromě finanční odměny studenti získali vouchery na stáž u profesionální obuvnické firmy. Vyhlašovatel soutěže má již nyní několik nabídek od manufaktur, které celý koncept chtějí realizovat.

V ateliéru Heleny Krbcové se studenti stávají fashion designéry schopnými pracovat jak samostatně prostřednictvím vlastní autorské tvorby, tak v oblasti výrobních řad nejen oděvů, ale také obuvi a módních doplňků. Ti nejlepší vozí pravidelně ceny z nejprestižnějších světových soutěží a zakládají si vlastní oděvní značky. Adam Frk letos na jaře zvítězil s kolekcí kotníkových bot inspirovaných vojenským stylem v mezinárodní soutěži HDS/L Junior Award 2018.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Šárka Stará

26. 06. 2018


Dvě největší letní školy ZČU se rozloučily koncertem

Další vzdělávání Koncert Veřejnost

Celouniverzitní

26. 07. 2019

Katedra hudební výchovy a kultury nově nabídne doktorské studium

Studenti Studium Univerzita

Fakulta pedagogická

04. 07. 2019

První Letní škola vysokoškolské pedagogiky měla úspěch

Další vzdělávání Spolupráce Univerzita

Celouniverzitní

19. 07. 2019