Nejvýznamnější vědeckovýzkumné centrum Tchaj-wanu navazuje spolupráci s elektrotechniky ze ZČU

Studenti i vědci z Tchaj-wanu se chystají do Plzně, ti plzeňští zase do Tchaj-wanu. Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity bude totiž úzce spolupracovat s tamním Výzkumným ústavem průmyslových technologií (ITRI) a se dvěma prestižními univerzitami. Podle proděkana pro mezinárodní spolupráci a projekty Jana Michalíka se při tom mají obě strany co naučit.

Západočeši se na pracovní návštěvu jihovýchodní Asie vydali na přelomu června a července. Najít oblasti, v nichž si mohou být instituce navzájem prospěšné, bylo pro zástupce fakulty doprovázené prorektorem pro vědu a výzkum Tomášem Kaiserem nejdůležitější. „Je pro nás velmi významný krok, že se to podařilo,“ říká Jan Michalík.

Tchaj-wan chce například do čtrnácti let elektrifikovat veškerou veřejnou dopravu. „Přestože je tato země vlastně elektronickou mocností, soustředí se především na vývoj mikročipů pro nejrůznější aplikace. V oblasti výkonové elektroniky ale zatím nedisponuje dostatečným počtem expertů a  množstvím zkušeností.  Spolu například s komunikací pro záchranné složky uvnitř budov nebo Al bateriemi to jsou oblasti, které jsme identifikovali jako velmi zajímavé a výhodné pro obě strany,“ vysvětluje Pavel Turjanica za Regionální inovační centrum elektrotechniky RICE s tím, že poznatky z oblasti vývoje čipů například pro výkonové moduly budou zase velmi přínosné pro plzeňskou fakultu.

Ústav ITRI není v České republice nový – vloni v říjnu jeho zástupci podepsali memorandum o porozumění  s Akademií věd ČR.

Podobně jako s ITRI se povedlo zahájit také spolupráci Západočeské univerzity a dvou tchajwanských univerzit v městech Tchaj-pej a Sin-ču. „Půjde o výměnné pobyty studentů, stáže pedagogů i takzvaný Double degree program (po úspěšném absolvování získá student titul na domácí i zahraniční univerzitě). Univerzita  Tsing Hua ve městě Sin-ču má čtyři laureáty Nobelovy ceny, Tchaj-wan jako takový disponuje vlastním ‘Silicon Valley‘,” dodává Jan Michalík. On i jeho kolegové z fakulty věří, že představa pobytu v tak prestižním prostředí přesvědčí plzeňské studenty, aby do Tchaj-wanu jeli.

Fakulta elektrotechnická má na kontě několik patentů včetně evropských, v poslední době získala ocenění například za chytrý zásahový oblek pro hasiče. V oblasti výkonové elektroniky spolupracuje s řadou významných světových partnerů na projektech spojených s výzkumem, vývojem, prototypováním a testováním měničů a napájecích a nabíjecích systémů, elektrických pohonů a speciálních průmyslových systémů a technologií, robotů a manipulátorů.

Fakulta elektrotechnická

Pavel KORELUS

02. 08. 2018

Univerzitní projekt STUDYKOM vstoupil do nového roku aktivně