Nejvýznamnější vědeckovýzkumné centrum Tchaj-wanu navazuje spolupráci s elektrotechniky ze ZČU

Studenti i vědci z Tchaj-wanu se chystají do Plzně, ti plzeňští zase do Tchaj-wanu. Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity bude totiž úzce spolupracovat s tamním Výzkumným ústavem průmyslových technologií (ITRI) a se dvěma prestižními univerzitami. Podle proděkana pro mezinárodní spolupráci a projekty Jana Michalíka se při tom mají obě strany co naučit. 

Západočeši se na pracovní návštěvu jihovýchodní Asie vydali na přelomu června a července. Najít oblasti, v nichž si mohou být instituce navzájem prospěšné, bylo pro zástupce fakulty doprovázené prorektorem pro vědu a výzkum Tomášem Kaiserem nejdůležitější. „Je pro nás velmi významný krok, že se to podařilo,“ říká Jan Michalík.

Tchaj-wan chce například do čtrnácti let elektrifikovat veškerou veřejnou dopravu. „Přestože je tato země vlastně elektronickou mocností, soustředí se především na vývoj mikročipů pro nejrůznější aplikace. V oblasti výkonové elektroniky ale zatím nedisponuje dostatečným počtem expertů a  množstvím zkušeností.  Spolu například s komunikací pro záchranné složky uvnitř budov nebo Al bateriemi to jsou oblasti, které jsme identifikovali jako velmi zajímavé a výhodné pro obě strany,“ vysvětluje Pavel Turjanica za Regionální inovační centrum elektrotechniky RICE s tím, že poznatky z oblasti vývoje čipů například pro výkonové moduly budou zase velmi přínosné pro plzeňskou fakultu.  

Ústav ITRI není v České republice nový – vloni v říjnu jeho zástupci podepsali memorandum o porozumění  s Akademií věd ČR.

Podobně jako s ITRI se povedlo zahájit také spolupráci Západočeské univerzity a dvou tchajwanských univerzit v městech Tchaj-pej a Sin-ču. „Půjde o výměnné pobyty studentů, stáže pedagogů i takzvaný Double degree program (po úspěšném absolvování získá student titul na domácí i zahraniční univerzitě). Univerzita  Tsing Hua ve městě Sin-ču má čtyři laureáty Nobelovy ceny, Tchaj-wan jako takový disponuje vlastním ‘Silicon Valley‘,” dodává Jan Michalík. On i jeho kolegové z fakulty věří, že představa pobytu v tak prestižním prostředí přesvědčí plzeňské studenty, aby do Tchaj-wanu jeli.

Fakulta elektrotechnická má na kontě několik patentů včetně evropských, v poslední době získala ocenění například za chytrý zásahový oblek pro hasiče. V oblasti výkonové elektroniky spolupracuje s řadou významných světových partnerů na projektech spojených s výzkumem, vývojem, prototypováním a testováním měničů a napájecích a nabíjecích systémů, elektrických pohonů a speciálních průmyslových systémů a technologií, robotů a manipulátorů.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

Pavel KORELUS

02.08.18


Na Universitas jsou české vysoké školy slyšet silněji


Celouniverzitní

35

08.08.18


Na ZČU promovalo téměř dva tisíce absolventů


Celouniverzitní

90

19.07.18


Knihovna vystavuje obrazy Stanislava Slacha, k vidění jsou i o prázdninách


Univerzitní knihovna

39

09.08.18