Plzeň si připomněla výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka

Univerzita Veřejnost

Přesně 169 let uplynulo 7. března od narození prvního československého prezidenta. Jeho odkaz si Plzeňané připomněli slavnostním shromážděním.

Představitelé Plzeňského kraje, města Plzně, policie a zájmových organizací, spolků a veřejnosti se sešli na plzeňském náměstí T. G. Masaryka, aby uctili památku zakladatele československého státu. Vzpomínkové akce se zúčastnil také rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Ve svých proslovech se představitelé města a kraje v souvislosti s osobností T. G. M. zaměřili především na téma demokracie a jeho význam pro formování Československa. „Jistěže to nebyla ta vysněná, ideální forma demokracie, a přesto bylo tehdejší demokratické Československo po dvacet let, a to především díky Masarykovi, vzorem pro ostatní evropské státy,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

"Při vzpomínkových akcích, jako je tato, bychom neměli jen vzpomínat. Naopak, měli bychom jasně říkat, co se nám nelíbí a kam by naše země měla směřovat nadále. Hlavně nepodléhejme iluzi, že nic nedokážeme změnit. A vzpomeňme přitom právě prezidenta Masaryka, který stál u zrodu naší republiky," připomněl během vzpomínkového shromáždění hejtman Josef Bernard.

foto: Vít Štaif

Šárka Stará

08. 03. 2019

První Letní škola vysokoškolské pedagogiky měla úspěch