Plzeňské rozhovory zvou na přednášky a diskuse o tom, co je realita

Konference Tisková zpráva Veřejnost

V pondělí 15. dubna se v prostorách Moving Station na Jižním Předměstí uskuteční Plzeňské rozhovory, tentokrát s podtitulem Co je realita? Budou se zabývat tím, jak zacházet s informacemi, jak v médiích a na sociálních sítích rozeznat skutečnost a klam, ale třeba i tím, k čemu se dá využít virtuální realita. Program je určen školám a široké veřejnosti.

„Zahraniční i čeští odborníci budou hovořit nejen o manipulaci s informacemi prostřednictvím takzvaných fake news a sociálních sítí, která je typická pro dnešní dobu, ale také o tom, jak se v těchto zprávách orientovat a správně je vyhodnocovat,“ popisuje Daniela Lukavská, vedoucí Amerického centra US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity (ZČU), které Plzeňské rozhovory spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň pořáda. Akce se koná pod záštitou rektora ZČU a je součástí doprovodného programu Slavností svobody.

Dopolední blok programu zahájí belgický designér Christophe Gaeta a výtvarník, tvůrce videoklipů a počítačových her Jan Kokolia, kteří budou hovořit na téma Využití rozšířené reality. Problematice Fake news se budou věnovat Todd Leventhal z Centra globální angažovanosti (Global Engagement Center), které je pověřeno americkou vládou bojovat proti propagandě a dezinformacím mezinárodních teroristických organizací, a Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a pedagog na Univerzitě Karlově.

Třetí téma dopolední části programu bude Terapeutické využití virtuální reality při léčbě závislostí. Vystoupí psychiatr z Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Podlipný a odborník na virtuální realitu z Fakulty strojní Západočeské univerzity Petr Hořejší. Součástí programu Plzeňských rozhovorů bude i Dílna virtuální a rozšířené reality Západočeské univerzity, kde si návštěvníci budou moci prakticky vyzkoušet filmování na zelené plátno, virtuálně se projít po planetě Zemi a dozvědět se více o využití virtuální a rozšířené reality. Pomocí brýlí pro virtuální realitu si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu na Klenové.

Od jedné hodiny odpoledne přijdou na řadu Sociální média a jejich prezentace reality a hovořit budou Derek Lackaff, profesor z Elon University v Severní Karolíně, a politolog a odborník na sociální média z Fakulty filozofické ZČU Přemysl Rosůlek.

Na čtyři bloky rozhovorů spojených vždy s diskusí pak vpodvečer naváže panelová diskuse, která se uskuteční od 17:30 do 19 hodin a na níž organizátoři zvou širokou veřejnost. Zúčastní se jí řada odborníků z dopolední části a také Mark Pfeifle, člověk, který měl v době působení George W. Bushe ve funkci prezidenta USA na starosti strategickou komunikaci Bílého domu.

Během konání Plzeňských rozhovorů budou v Moving Station vystaveny práce studentů ateliéru Grafický design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, které spojuje inspirace přírodou, konkrétně téma Zobrazení přírody - reálného světa kolem nás skrze grafickou zkratku.

Plzeňské rozhovory jsou zdarma přístupné jak školám, tak jednotlivcům či skupinkám z řad široké veřejnosti. Místo a čas účasti na jednotlivých blocích je nutné si zarezervovat prostřednictvím formuláře na webových stránkách US Pointu. Délka každého bloku je 60 minut a kapacita sálu je cca 110 míst. Celá akce bude simultánně tlumočena.

                                                                            

Galerie


Ústav jazykové přípravy

Šárka Stará

09. 04. 2019


Kybernetici pomáhají plzeňským dopravním podnikům testovat software na syntézu hlasu

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

16. 06. 2020

Izraelský velvyslanec Daniel Meron navštívil výzkumné centrum NTC

Hosté Spolupráce Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

29. 06. 2020

Už tři roky komunikuje pozemní stanice na Fakultě elektrotechnické s nanosatelitem VZLUSAT-1

Tisková zpráva Úspěchy Věda

Fakulta elektrotechnická

25. 06. 2020