Plzeňské rozhovory zvou na přednášky a diskuse o tom, co je realita

Konference Tisková zpráva Veřejnost

V pondělí 15. dubna se v prostorách Moving Station na Jižním Předměstí uskuteční Plzeňské rozhovory, tentokrát s podtitulem Co je realita? Budou se zabývat tím, jak zacházet s informacemi, jak v médiích a na sociálních sítích rozeznat skutečnost a klam, ale třeba i tím, k čemu se dá využít virtuální realita. Program je určen školám a široké veřejnosti.

„Zahraniční i čeští odborníci budou hovořit nejen o manipulaci s informacemi prostřednictvím takzvaných fake news a sociálních sítí, která je typická pro dnešní dobu, ale také o tom, jak se v těchto zprávách orientovat a správně je vyhodnocovat,“ popisuje Daniela Lukavská, vedoucí Amerického centra US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity (ZČU), které Plzeňské rozhovory spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň pořáda. Akce se koná pod záštitou rektora ZČU a je součástí doprovodného programu Slavností svobody.

Dopolední blok programu zahájí belgický designér Christophe Gaeta a výtvarník, tvůrce videoklipů a počítačových her Jan Kokolia, kteří budou hovořit na téma Využití rozšířené reality. Problematice Fake news se budou věnovat Todd Leventhal z Centra globální angažovanosti (Global Engagement Center), které je pověřeno americkou vládou bojovat proti propagandě a dezinformacím mezinárodních teroristických organizací, a Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a pedagog na Univerzitě Karlově.

Třetí téma dopolední části programu bude Terapeutické využití virtuální reality při léčbě závislostí. Vystoupí psychiatr z Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Podlipný a odborník na virtuální realitu z Fakulty strojní Západočeské univerzity Petr Hořejší. Součástí programu Plzeňských rozhovorů bude i Dílna virtuální a rozšířené reality Západočeské univerzity, kde si návštěvníci budou moci prakticky vyzkoušet filmování na zelené plátno, virtuálně se projít po planetě Zemi a dozvědět se více o využití virtuální a rozšířené reality. Pomocí brýlí pro virtuální realitu si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu na Klenové.

Od jedné hodiny odpoledne přijdou na řadu Sociální média a jejich prezentace reality a hovořit budou Derek Lackaff, profesor z Elon University v Severní Karolíně, a politolog a odborník na sociální média z Fakulty filozofické ZČU Přemysl Rosůlek.

Na čtyři bloky rozhovorů spojených vždy s diskusí pak vpodvečer naváže panelová diskuse, která se uskuteční od 17:30 do 19 hodin a na níž organizátoři zvou širokou veřejnost. Zúčastní se jí řada odborníků z dopolední části a také Mark Pfeifle, člověk, který měl v době působení George W. Bushe ve funkci prezidenta USA na starosti strategickou komunikaci Bílého domu.

Během konání Plzeňských rozhovorů budou v Moving Station vystaveny práce studentů ateliéru Grafický design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, které spojuje inspirace přírodou, konkrétně téma Zobrazení přírody - reálného světa kolem nás skrze grafickou zkratku.

Plzeňské rozhovory jsou zdarma přístupné jak školám, tak jednotlivcům či skupinkám z řad široké veřejnosti. Místo a čas účasti na jednotlivých blocích je nutné si zarezervovat prostřednictvím formuláře na webových stránkách US Pointu. Délka každého bloku je 60 minut a kapacita sálu je cca 110 míst. Celá akce bude simultánně tlumočena.

Ústav jazykové přípravy

Šárka Stará

09. 04. 2019

Týmu studentské formule už závodní sezóna začala