Plzeňské rozhovory zahájily doprovodný program Slavností svobody

Veřejnost

Letošní Plzeňské rozhovory, které v pondělí 15. dubna odstartovaly doprovodný program Slavností svobody, nabídly pohled na realitu z různých hledisek.

Všechny čtyři bloky přednášek zakončených vždy diskusí zaplnili žáci základních a středních škol. Hovořilo se o rozšířené realitě, o problematice fake news, o terapeutickém využití virtuální reality například při léčbě závislostí a o tom, jak realitu prezentují sociální média. Žáci tak mohli přemýšlet a diskutovat o tom, jaký je rozdíl mezi přítelem a přítelem na Facebooku i o tom, jaký význam vlastně mají uživatelé sociálních sítí pro společnosti, které je provozují, a o řadě dalších otázek.

Aktuálními tématy tak pátý ročník obnovených Plzeňských rozhovorů zahájil sérii doprovodných akcí Slavností svobody.

Ty se letos uskuteční ve dnech 3. – 6. května. Události spojené s osvobozením americkou armádou si Plzeň tradičně připomene vojensko-historickým a kulturním programem. Neodmyslitelně k němu patří dobové vojenské kempy, setkání s válečnými veterány, vzpomínkové akty i atraktivní koncertní vystoupení. Lákavá přehlídka historické vojenské techniky, Convoy of Liberty, projede městem v neděli 5. května 2019. V roce třicátého výročí svobodných oslav osvobození Plzně Američany zazní při open air koncertu Plzeňské filharmonie, podobně jako v roce 1945, árie z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém.

Váleční veteráni

Zavzpomínat si s Plzeňany na 74 let staré příběhy přijedou i letos američtí a belgičtí veteráni. Tentokrát do Plzně míří Earl Ingram a James Duncan z 2. pěší divize, Richard Pieper z 97. pěší divize, George Thompson  a Herman Geist z 16. obrněné divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. Každoročně hrají tito stateční, přes devadesát let staří, váleční veteráni 3. americké armády při Slavnostech svobody hlavní roli. I letos budou mít lidé příležitost vyslechnout si jejich dojemné vyprávění spojené s debatou a autogramiádou. Setkání je naplánováno na sobotu 4. května 2019 od 9 hodin v Měšťanské besedě.

Historické vojenské kempy

Po tři dny budou návštěvníkům oslav k dispozici dobové vojenské kempy. Největší kemp 16. obrněné divize americké armády se rozloží v parku za obchodním centrem Plaza. K vidění tu budou desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky včetně dvou stíhačů tanků M36 Jackson, z nichž jeden bude zapůjčený z Vojenského historického ústavu a druhý z Muzea obrněné techniky Smržovka. „V premiéře představíme v České republice první zrenovovaný střední tank Sherman verze M4A4,“ sděluje Pavel Rogl ze spolupořádajícího klubu vojenské historie 16th Armored Division. Součástí ležení bude fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí. Program v kempu nabídne ukázky střeleb z pěchotních zbraní, kulometů a děl z výzbroje vozidel. Své místo v parku bude mít i historický stanový tábor Československé samostatné obrněné brigády a Královského letectva (RAF).

V Křižíkových sadech se usadí až do pondělí 6. května 2019 příslušníci 2. pěší divize a rozmanitá vojenská technika včetně originálního materiálu a vybavení. Vojensko-historický program doplní civilní část s kapelami hrajícími dobovou hudbu, zajímavými interprety, módní přehlídkou nebo promítáním tehdejších filmů či týdeníků.

Konvoj vojenské techniky

Jedním z vrcholů akce bude nedělní konvoj s více než 220 kusy historické vojenské techniky Convoy of Liberty, nad nímž přeletí nejen současné víceúčelové bojové letouny, ale i historická výcviková jednomotorová dvoumístná letadla značky Harvard.

Kromě menších pietních aktů u památníků 2. pěší divize, 16. obrněné divize a na náměstí Míru se hlavní vzpomínkové setkání uskuteční tradičně 6. května 2019, v den osvobození Plzně, u památníku Díky, Ameriko!

Kulturní program

Kulturní program na náměstí Republiky zahájí vystoupení Big Bandu Konzervatoře Plzeň a následující koncert Plzeňské filharmonie, při němž v úvodu zazní díla Antonína Dvořáka, stejně jako to bylo 4. srpna 1945. Tehdy hrála Plzeňská filharmonie v Měšťanské besedě na počest velvyslance Spojených států amerických Laurence A. Steinhardta, který do Plzně přijel na přehlídku amerických jednotek a čestné jednotky Československé samostatné obrněné brigády. Árii Rusalky, jež na koncertě před 74 lety zazněla v podání členky opery Národního divadla Zdeňky Hrnčířové, nyní zazpívá sopranistka Michell Katrak. Klasiku Antonína Dvořáka doplní americký jazz, hudba Glenna Millera nebo Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla. V dalších dnech na náměstí Republiky vystoupí výjimečná hudební uskupení, jako je Čechomor a Hradišťan s Jiřím Pavlicou nebo kapela Eddie Edward & Firends se svým originálním pojetím americké country, big band New Time Orchestra s Hanou Holišovou, plzeňský osmičlenný orchestr Pilsner Jazz Band a folková skupina z Pardubic Marien.

Vzdát poctu místnímu odboji a americkým osvoboditelům chce při svém vystoupení v sobotu 4. května 2019 švédská metalová skupina Sabaton. V lochotínském amfiteátru uvede svoji speciální show.

Doprovodné akce

Na úlohu Československé samostatné obrněné brigády upozorní v roce 75. výročí otevření druhé fronty ve francouzské Normandii venkovní výstava. Přiblíží cestu vojáků k francouzskému přístavnímu městu Dunkerque, kde než válka skončila, dělostřelecké ostřelování, miny a bojové střety přinesly smrt necelým dvěma stovkám Čechoslováků.

Program v centru města doplní mezinárodní parašutistická soutěž Cup of Freedom Pilsen v Borském parku. V klasické disciplíně sportovního parašutismu, v přesnosti přistání, se při ní představí sportovci z Německa, Anglie, Polska, Finska, Nizozemí, Rakouska, Slovinska a Francie.

Podrobné informace najdou zájemci na webových stránkách Slavností svobody.

Šárka Stará

17. 04. 2019