Plzeňské rozhovory zahájily doprovodný program Slavností svobody

Veřejnost

Letošní Plzeňské rozhovory, které v pondělí 15. dubna odstartovaly doprovodný program Slavností svobody, nabídly pohled na realitu z různých hledisek.

Všechny čtyři bloky přednášek zakončených vždy diskusí zaplnili žáci základních a středních škol. Hovořilo se o rozšířené realitě, o problematice fake news, o terapeutickém využití virtuální reality například při léčbě závislostí a o tom, jak realitu prezentují sociální média. Žáci tak mohli přemýšlet a diskutovat o tom, jaký je rozdíl mezi přítelem a přítelem na Facebooku i o tom, jaký význam vlastně mají uživatelé sociálních sítí pro společnosti, které je provozují, a o řadě dalších otázek.

Aktuálními tématy tak pátý ročník obnovených Plzeňských rozhovorů zahájil sérii doprovodných akcí Slavností svobody.

Ty se letos uskuteční ve dnech 3. – 6. května. Události spojené s osvobozením americkou armádou si Plzeň tradičně připomene vojensko-historickým a kulturním programem. Neodmyslitelně k němu patří dobové vojenské kempy, setkání s válečnými veterány, vzpomínkové akty i atraktivní koncertní vystoupení. Lákavá přehlídka historické vojenské techniky, Convoy of Liberty, projede městem v neděli 5. května 2019. V roce třicátého výročí svobodných oslav osvobození Plzně Američany zazní při open air koncertu Plzeňské filharmonie, podobně jako v roce 1945, árie z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém.

Váleční veteráni

Zavzpomínat si s Plzeňany na 74 let staré příběhy přijedou i letos američtí a belgičtí veteráni. Tentokrát do Plzně míří Earl Ingram a James Duncan z 2. pěší divize, Richard Pieper z 97. pěší divize, George Thompson  a Herman Geist z 16. obrněné divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. Každoročně hrají tito stateční, přes devadesát let staří, váleční veteráni 3. americké armády při Slavnostech svobody hlavní roli. I letos budou mít lidé příležitost vyslechnout si jejich dojemné vyprávění spojené s debatou a autogramiádou. Setkání je naplánováno na sobotu 4. května 2019 od 9 hodin v Měšťanské besedě.

Historické vojenské kempy

Po tři dny budou návštěvníkům oslav k dispozici dobové vojenské kempy. Největší kemp 16. obrněné divize americké armády se rozloží v parku za obchodním centrem Plaza. K vidění tu budou desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky včetně dvou stíhačů tanků M36 Jackson, z nichž jeden bude zapůjčený z Vojenského historického ústavu a druhý z Muzea obrněné techniky Smržovka. „V premiéře představíme v České republice první zrenovovaný střední tank Sherman verze M4A4,“ sděluje Pavel Rogl ze spolupořádajícího klubu vojenské historie 16th Armored Division. Součástí ležení bude fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí. Program v kempu nabídne ukázky střeleb z pěchotních zbraní, kulometů a děl z výzbroje vozidel. Své místo v parku bude mít i historický stanový tábor Československé samostatné obrněné brigády a Královského letectva (RAF).

V Křižíkových sadech se usadí až do pondělí 6. května 2019 příslušníci 2. pěší divize a rozmanitá vojenská technika včetně originálního materiálu a vybavení. Vojensko-historický program doplní civilní část s kapelami hrajícími dobovou hudbu, zajímavými interprety, módní přehlídkou nebo promítáním tehdejších filmů či týdeníků.

Konvoj vojenské techniky

Jedním z vrcholů akce bude nedělní konvoj s více než 220 kusy historické vojenské techniky Convoy of Liberty, nad nímž přeletí nejen současné víceúčelové bojové letouny, ale i historická výcviková jednomotorová dvoumístná letadla značky Harvard.

Kromě menších pietních aktů u památníků 2. pěší divize, 16. obrněné divize a na náměstí Míru se hlavní vzpomínkové setkání uskuteční tradičně 6. května 2019, v den osvobození Plzně, u památníku Díky, Ameriko!

Kulturní program

Kulturní program na náměstí Republiky zahájí vystoupení Big Bandu Konzervatoře Plzeň a následující koncert Plzeňské filharmonie, při němž v úvodu zazní díla Antonína Dvořáka, stejně jako to bylo 4. srpna 1945. Tehdy hrála Plzeňská filharmonie v Měšťanské besedě na počest velvyslance Spojených států amerických Laurence A. Steinhardta, který do Plzně přijel na přehlídku amerických jednotek a čestné jednotky Československé samostatné obrněné brigády. Árii Rusalky, jež na koncertě před 74 lety zazněla v podání členky opery Národního divadla Zdeňky Hrnčířové, nyní zazpívá sopranistka Michell Katrak. Klasiku Antonína Dvořáka doplní americký jazz, hudba Glenna Millera nebo Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla. V dalších dnech na náměstí Republiky vystoupí výjimečná hudební uskupení, jako je Čechomor a Hradišťan s Jiřím Pavlicou nebo kapela Eddie Edward & Firends se svým originálním pojetím americké country, big band New Time Orchestra s Hanou Holišovou, plzeňský osmičlenný orchestr Pilsner Jazz Band a folková skupina z Pardubic Marien.

Vzdát poctu místnímu odboji a americkým osvoboditelům chce při svém vystoupení v sobotu 4. května 2019 švédská metalová skupina Sabaton. V lochotínském amfiteátru uvede svoji speciální show.

Doprovodné akce

Na úlohu Československé samostatné obrněné brigády upozorní v roce 75. výročí otevření druhé fronty ve francouzské Normandii venkovní výstava. Přiblíží cestu vojáků k francouzskému přístavnímu městu Dunkerque, kde než válka skončila, dělostřelecké ostřelování, miny a bojové střety přinesly smrt necelým dvěma stovkám Čechoslováků.

Program v centru města doplní mezinárodní parašutistická soutěž Cup of Freedom Pilsen v Borském parku. V klasické disciplíně sportovního parašutismu, v přesnosti přistání, se při ní představí sportovci z Německa, Anglie, Polska, Finska, Nizozemí, Rakouska, Slovinska a Francie.

Podrobné informace najdou zájemci na webových stránkách Slavností svobody.

                                                                

Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

17. 04. 2019


Už plánujeme, jak se potkáme a navštívíme, říká studentka o Erasmu, který přerušil koronavirus

COVID-19 Studenti Studium

Fakulta ekonomická

13. 05. 2020

Student Fakulty aplikovaných věd Lukáš Picek sklízí mezinárodní úspěchy

Studenti Tisková zpráva Úspěchy

Fakulta aplikovaných věd

07. 05. 2020

Letní školy Západočeské univerzity přijímají přihlášky

Další vzdělávání Tisková zpráva Veřejnost

Celouniverzitní

01. 06. 2020