Na Fakultě ekonomické přednášel Václav Klaus

Beseda Přednáška Univerzita

V pondělí 29. dubna navštívil Fakultu ekonomickou ekonom, politik a také prezident z let 2003 – 2013, profesor Václav Klaus. Pro studenty, akademiky a veřejnost přednášel na téma Česká ekonomická transformace.

Václav Klaus v přednášce shrnul klíčové události polistopadového ekonomického vývoje v tehdejším Československu, na němž se sám jako někdejší ministr financí a premiér dvou vlád podílel. Popsal některé z konkrétních příkladů kroků (například uvolnění cen zboží, nalezení vhodného kurzu vůči západním měnám, zastavení různých dotací nebo proces privatizace státních firem), které musely být učiněny pro přechod z centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní, aby zároveň obyvatelé tehdejšího ČSSR pokud možno nepřišli o své úspory. Připomněl, že zatímco v jiných postkomunistických zemích docházelo k výrazným turbulencím, prudkému a dlouhodobému růstu inflace a poklesu růstu HDP, v naší zemi transformace proběhla relativně úspěšně. V diskusi se rovněž vyjádřil k EU a k jednotné měně Euro.

Fakulta ekonomická

Michaela Krechovská, Jiří Preis

03. 05. 2019

Jak vypadaly barokní památky? Díky Fakultě aplikovaných věd se to ví