Fakulta zdravotnických studií se zúčastnila velkého cvičení záchranářů u Chamu

Cooperation Students University

Cvičení se konalo v rámci projektu české a německé přeshraniční spolupráce. FZS koordinovala jeho přípravy.

Výjezdové skupiny plzeňských krajských zdravotnických záchranářů vyrazily 18. května na velké cvičení do německého národního parku Cham. Náročné cvičení prověřilo připravenost posádek scénářem tragické nehody a Fakulta zdravotnických studií ZČU se cvičení zúčastnila také.

Scénář cvičení vypadal následovně: Na leteckém dnu se tradičně konala přehlídka leteckých dovedností pilotů z východobavorského prostoru. Letouny F-16 a Tornado odstartovaly kolem 8.30 z letiště, ovšem krátce před devátou hodinou došlo k potížím a velké chybě. Stroje se navzájem přiblížily tak, že se dotkly a došlo k pádu letadla. Zatímco Tornado se dostalo dále od diváků a zřítilo se až v oblasti Straubing, F-16 se zřítilo přímo v blízkosti letecké show. U Straubingu zasahovali hasiči i zdravotníci v režimu mimořádné události, pilot F-16 ještě před zřícením letadla odhodil vnější nádoby na pohonné hmoty, vypustil nádrž a katapultoval se. Trosky letadla zasáhly pivní stan s občerstvením a vypukla panika, při které se zranilo dalších dvacet osob. Oba piloti po katapultáži zůstali v lesním a špatně přístupném terénu. U řady osob kontaminovaných hydrazinem propukla alergická reakce.

Náročné cvičení stálo všechny zasahující složky mnoho sil. Katastrofa si vyžádala celkem pět obětí,  kriticky zraněných, 27 středně těžce zraněných a 40 lehce zraněných. Třídění pacientů probíhalo dle pravidel Bavorského červeného kříže - hlavního organizátora cvičení.

Stejně jako dřívější rozsáhlé cvičení u Rozvadova se i tato akce konala v rámci projektu přeshraniční spolupráce „Koncept koordinace a realizace přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb“, jehož cílem je určit podmínky a vytvořit základní zázemí pro vznik přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb Bavorska a Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje. Projekt cílí na to, aby hranice mezi Českou republikou a Německem přestala být místem překladu pacientů a aby spolupráce plynule a efektivně fungovala nikoli pouze na obou stranách hranice, ale ve vzájemné synergii české i německé strany. Fakulta zdravotnických studií ZČU byla koordinátorem příprav tohoto projektu, přičemž spolupracovala s jeho předkladatelem - Bavorským červeným křížem a se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Dalším partnerem projektu je také Technická vysoká škola v Deggendorfu.

Faculty of Health Care Studies

Alena Lochmannová

27. 05. 2019


APCOM conference

An international conference focused on the structure of materials

Conference Cooperation Science

New Technologies - Research Centre (NTC)

30. 06. 2021

US Point offered help to students, teachers and general public

covid-19 Seminar Public

Institute of Applied Language Studies

24. 05. 2021

Observation of triple-point Fermions

Cooperation Achievements Science

New Technologies - Research Centre (NTC)

14. 06. 2021

The Faculty of Electrical Engineering of the University of West Bohemia can boast of a new patent

University Achievements Science

Faculty of Electrical Engineering

17. 06. 2021

The University of West Bohemia Celebrates its 30th Anniversary

Press Release University Public

University-wide

18. 06. 2021