Fakulta zdravotnických studií se zúčastnila velkého cvičení záchranářů u Chamu

Spolupráce Studenti Univerzita

Cvičení se konalo v rámci projektu české a německé přeshraniční spolupráce. FZS koordinovala jeho přípravy.

Výjezdové skupiny plzeňských krajských zdravotnických záchranářů vyrazily 18. května na velké cvičení do německého národního parku Cham. Náročné cvičení prověřilo připravenost posádek scénářem tragické nehody a Fakulta zdravotnických studií ZČU se cvičení zúčastnila také.

Scénář cvičení vypadal následovně: Na leteckém dnu se tradičně konala přehlídka leteckých dovedností pilotů z východobavorského prostoru. Letouny F-16 a Tornado odstartovaly kolem 8.30 z letiště, ovšem krátce před devátou hodinou došlo k potížím a velké chybě. Stroje se navzájem přiblížily tak, že se dotkly a došlo k pádu letadla. Zatímco Tornado se dostalo dále od diváků a zřítilo se až v oblasti Straubing, F-16 se zřítilo přímo v blízkosti letecké show. U Straubingu zasahovali hasiči i zdravotníci v režimu mimořádné události, pilot F-16 ještě před zřícením letadla odhodil vnější nádoby na pohonné hmoty, vypustil nádrž a katapultoval se. Trosky letadla zasáhly pivní stan s občerstvením a vypukla panika, při které se zranilo dalších dvacet osob. Oba piloti po katapultáži zůstali v lesním a špatně přístupném terénu. U řady osob kontaminovaných hydrazinem propukla alergická reakce.

Náročné cvičení stálo všechny zasahující složky mnoho sil. Katastrofa si vyžádala celkem pět obětí,  kriticky zraněných, 27 středně těžce zraněných a 40 lehce zraněných. Třídění pacientů probíhalo dle pravidel Bavorského červeného kříže - hlavního organizátora cvičení.

Stejně jako dřívější rozsáhlé cvičení u Rozvadova se i tato akce konala v rámci projektu přeshraniční spolupráce „Koncept koordinace a realizace přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb“, jehož cílem je určit podmínky a vytvořit základní zázemí pro vznik přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb Bavorska a Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje. Projekt cílí na to, aby hranice mezi Českou republikou a Německem přestala být místem překladu pacientů a aby spolupráce plynule a efektivně fungovala nikoli pouze na obou stranách hranice, ale ve vzájemné synergii české i německé strany. Fakulta zdravotnických studií ZČU byla koordinátorem příprav tohoto projektu, přičemž spolupracovala s jeho předkladatelem - Bavorským červeným křížem a se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Dalším partnerem projektu je také Technická vysoká škola v Deggendorfu.

Fakulta zdravotnických studií

Alena Lochmannová

27. 05. 2019


Studenti práv hovořili o bezpečnostní situaci ve státě

Konference Studenti Univerzita

Fakulta právnická

05. 06. 2019

Na FAV přivítali a odměnili vítěze krajského kola Matematické olympiády

Další vzdělávání Soutěž Spolupráce

Fakulta aplikovaných věd

01. 06. 2019

Pedagogickou fakultu povede Pavel Mentlík

Tisková zpráva Univerzita

Fakulta pedagogická

05. 06. 2019