Šestá generace formule studentů ZČU vyráží na závodní okruhy

Soutěž Spolupráce Tisková zpráva

Racing Team Pilsen, složený ze studentů všech tří technických fakult Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), sestrojil nový model studentské formule s označením UWB06. S novým závodním vozidlem budou studenti opět usilovat o úspěch v prestižní mezinárodní soutěži studentských týmů Formula Student. Už tento týden se představí na italském okruhu Riccardo Paletti.

 „Hlavním cílem pro tento rok bylo navrhnout vůz s využitím skořepinového rámu z uhlíkových vláken, takzvaného monokoku. Tento nový prvek přinesl zvýšení torzní tuhosti formule, zlepšení ergonomie kokpitu a celkové snížení hmotnosti vozu,“ přibližuje letošní hlavní novinku kapitán studentského týmu Martin Mrázek.

 Vůz je poháněn motorem Yamaha R6 se čtyřstupňovou převodovku, která umožňuje lepší využití výkonových charakteristik motoru. Za účelem celkového snížení hmotnosti studenti kompletně přepracovali všechny kompozitní díly. Nedílnou součástí výroby monopostu je 3D tisk. „Na našem voze je zhruba 20 tištěných dílů - ať už z plastu s uhlíkovými vlákny, nebo ze slitin hliníku,“ vysvětluje Martin Mrázek.  

S návrhem monopostu začal tým, čítající 18 studentů z fakult strojní, elektrotechnické a aplikovaných věd, již na podzim loňského roku a první součástky šly do výroby v lednu, kdy odstartovala i samotná výroba vozu. Na novém vozidle UWB06 pak studenti pracovali takřka do poslední chvíle. Věří proto, že celoroční úsilí i vypjatá závěrečná fáze se při závodech zúročí.

„Tým studentské formule už neodmyslitelně patří k Západočeské univerzitě. Formule naši univerzitu reprezentuje na závodních okruzích i při akcích určených pro uchazeče o studium nebo veřejnost. Je skvělým důkazem toho, jak úžasné výsledky přináší mezifakultní studentské projekty,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček s tím, že další úroveň spolupráce přineslo letošní zapojení studentů z týmu formule do výuky Dětské technické univerzity Fakulty strojní ZČU, kde vedli kurz dětí z osmých a devátých tříd základních škol, kteří pod jejich vedením sestavovali vlastní buginu.

V loňském roce v závodě FS Germany 2018 získal tým ZČU druhé místo za akceleraci, což studenti považují za svůj nejlepší výsledek. Letos zahájí závodní sezónu závodem Formula Student Italy, který se uskuteční od 24. do 28. července na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de' Melegari, kde se v minulé sezóně umístili na sedmé příčce. Od 13. do 17. srpna se pak vůz UWB06 ze stáje Racing Team Pilsen postaví na start závodu Formula Student Czech v Mostu, kde bude chtít obstát v konkurenci asi 50 týmů. Podporovat je budou fanoušci a partneři, jimiž jsou například společnosti ZF Engineering, Mubea, Škoda Auto a bezmála 40 dalších sponzorů.

Galerie


Fakulta strojní

Šárka Stará

23. 07. 2019


Ohlédnutí za 2. ročníkem MechCampu

Další vzdělávání Studenti Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

16. 09. 2019

Šestá Dětská univerzita otevře poprvé učebny dvou fakult ZČU

Další vzdělávání Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

20. 09. 2019

Nicolas už má speciální kočárek. Pomohli mu k němu zaměstnanci ZČU

Univerzita Úspěchy Zaměstnanci

Celouniverzitní

11. 09. 2019