Sutnarka připravila kolektivní výstavu Chiméra v pražském centru DOX+

Melancholická a poeticky laděná výstava upozorňuje na dobrovolné odcizení člověka přírodě.

Ve dvou prostorech pražského Centra současného umění v části DOX+ je k vidění výstava Chimera, kterou uspořádala Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jde o jedinečnou kolektivní přehlídku tchajwanských nových médií a digitálního umění kurátorů Jana Van Woensela a Yu-Chuan Tsenga. Vernisáž, která se konala v pátek 4. října, navštívili významní hosté, jako například ředitel Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Andy W. M. Tseng, jeden z vystavujících umělců Hung-chi Cheng nebo velvyslanec Joey Chung-I Wang. Přítomen byl také proděkan pro tvůrčí činnost plzeňské Sutnarky Arnošt Marks. Výstava byla uspořádána díky finanční podpoře čínského Ministerstva kultury z programu Spotlight.

Chiméra podle autorů pramení z pochopení, že se lidé v posledních desetiletích stali hybridem těla a stroje. Člověk je spoluzávislý na technologiích. Chytré zařízení, jehož jsme součástí, je jak klíčem, který otevírá nekonečné průchody do virtuálního prostoru, tak i nádobou, kterou používáme k jízdě na vlnách kyberreality. Naše dobrovolné masové směřování k virtuálnímu prostoru způsobilo nevratné odcizení. Moderní člověk opustil ve stavu bezvědomí přírodu a nahradil ji virtuální iluzí otevřených zdrojů, která slouží jako kdysi přístupná náhrada. Tato agnostická paralelní pustina je však pouze neuspokojivým stimulem, živí jen zvýšenou závislost člověka na digitálních nástrojích, a ve stále více digitalizovaném světě vyvolává osobní odcizení.

Chiméra je melancholická a poeticky laděná výstava, v níž ústřední postavení zaujímá osamělost přírody v hypertechnologické demiurgické éře.

Výstava je k vidění do 27. října a je otevřena kromě úterý vždy od 11 do 18 hodin. Srdečně zveme na komentovanou prohlídku, která se uskuteční 18. října od 16 hodin, viz fb událost.

Foto: Aliaksandr Dym

Galerie


Chenwei Chiang: Mobile Device (2018)

Chen Yun-Ju: Spring Up (2013)

Chi-Ping Chin: The Life of Mayfly (2015)

Yu-Chuan Tseng: Chimeras sing a song (2013)

Tien-Chun Chang: Tranquility v2 (2013)

Tseng Kung-Ta: Nature (2018)

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Jan Van Woensel

10. 10. 2019


Letošní letní škola Homo Economicus byla ve znamení ekologicky šetrného hospodaření

Studium Univerzita Veřejnost

Fakulta ekonomická

20. 07. 2020

Galerie Ladislava Sutnara patří Českým hrdinkám

Studenti Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

21. 07. 2020

Fakulta strojní jednala se společností ŠKODA JS o možnostech rozšíření spolupráce při výuce

Spolupráce Studium Univerzita

Fakulta strojní

17. 07. 2020