Na konferenci ZČU a biskupství se hovořilo o křesťanství a vlastenectví

Beseda Konference Univerzita

U příležitosti 80. výročí vlasteneckého kázání Mons. Bohumila Staška u kostela svatého Vavřince u Domažlic uspořádalo Biskupství plzeňské a Západočeská univerzita v Plzni konferenci Národní identita ve sjednocené Evropě.

„Víra křesťanská a vlastenecká jsou rodné sestry,“ zazněla v aule Filozofické fakulty v Jungmannově ulici známá slova Bohumila Staška. Po úvodních vystoupeních biskupa plzeňského Tomáše Holuba a rektora ZČU Miroslava Holečka na ně ve své řeči odkázal první z hostů, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík. „Potřebujeme vlastenectví více civilní a méně silácké,“ nechal se slyšet.

Po Stanislavu Balíkovi se slova ujali kněz, teolog a filozof Tomáš Halík, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomáš Machula, odborný asistent na katedře politologie a mezinárodních vztahů Fakulty filozofické ZČU Petr Krčál a také senátor Václav Hampl.

Národní identita ve sjednocené Evropě chtěla především připomenout postavu římskokatolického kněze a politika Bohumila Staška a jeho odvážné vlastenecké kázání , při němž 13. srpna 1939 nepřímo napadl okupaci Československa. Na základě tohoto kázání a pro svou protinacistickou činnost byl Stašek 1. září 1939 zatčen a do konce války vězněn v koncentračním táboře Dachau.

Příspěvky konference se však nezaměřovaly jen na historii, ale kladly rovněž otázky týkající se dneška. Přednášející tak diskutovali spolu s posluchači například nad povahou českého národa a vlasti v kontextu současných témat spjatých s naším členstvím v Evropské unii.

Galerie


Fakulta filozofická

Naděžda Hlaváčková

21. 10. 2019


Studenti kreslí komiksy pro Paměť národa

Spolupráce Studenti Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

07. 01. 2020

ZČU připravuje nový strategický záměr

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

16. 01. 2020

Středoškoláky čeká mezinárodní soutěž robotických vozítek

Soutěž Spolupráce Univerzita

Celouniverzitní

20. 12. 2019