Studenti Fakulty ekonomické se vydali po Stopách udržitelného rozvoje v česko-bavorském pohraničí

Spolupráce Studenti Univerzita

Studenti z Čech a Bavorska získali nejen vhodné nástroje na téma udržitelnosti, ale navázali spolu během přeshraniční exkurze kontakt a měli možnost blíže se seznámit s kulturou sousední země.

Evropský region Dunaj-Vltava je prostorem pro „Společnost 4.0“. Pro další konkurenceschopnost regionu jsou v oblastech vědy a společnosti nutné udržitelné koncepty. Studenti Východobavorské vysoké školy technické (OTH) Amberg-Weiden, Vysoké školy technické Deggendorf, FHWS Würzburg, stejně tak jako Západočeské univerzity v Plzni, se proto vydali v rámci společné studijní exkurze po Stopách udržitelného vývoje v česko-bavorském pohraničí.

Čekal na ně rozmanitý program. Podařená studijní exkurze po Horní Falci se konala v době od 7. do 20. října 2019 a vedla nejdříve z Weidenu přes klášter Speinshart do waldmünchenského Centra vzdělávání mládeže. Studenti se ale seznámili nejen se zajímavými a inspirativními místy: úloha účastníků exkurze spočívala také v tom, vyměnit si během čtyř dní informace o perspektivních tématech udržitelného vývoje naší společnosti. Tuto akci podpořily Česko-bavorská vysokoškolská agentura a Evropský region Dunaj-Vltava.

Pozitivní pro životní prostředí a hospodářství

Na aspekt „udržitelnosti“ se nahlíželo z různých perspektiv. Studenti z Čech a Bavorska se zúčastnili nejen přednášek, ale i prezentací firem, a mohli si tak udělat obrázek o tom, jak se podniky v oblasti udržitelnosti angažují. Zajímavá byla v tomto ohledu návštěva Adidasu nebo hornofalcského pivovaru Neumarkter Lammsbräu, který po celé generace vyrábí nápoje v biokvalitě. Otázky o budoucnosti vedení podniku mohly být zodpovězeny pomocí hry o rozdělení světa a workshopu udržitelnost. Brzy bylo jasno: jak zavedené podniky, tak startupy mají různé možnosti udržitelného jednání. Ochrana životního prostředí, pracovní postupy šetrné ke zdrojům stejně jako férové zacházení jsou konkrétní znaky podniků a nabízejí šanci konkurenceschopnosti.

Udržitelné zakládání firem  – jde to!

Mladé a inovativní firmy dávají v digitální době regionálnímu hospodářství důležité impulsy. „Téma udržitelnosti by mělo hrát rozhodující roli už při zakládání firem“, je přesvědčený Alexander Herzner z katedry udržitelnosti v technice a hospodářství na OTH Amberg-Weiden. Také při založení startupu je výhodou zohlednit již na začátku témata, jako jsou ochrana životního prostředí a sociální aspekty. Ne bezdůvodně se proto účastníci exkurze seznámili s „10 principy zodpovědných startupů“. Philipp Hermannsdörfer z Digitální zakladatelské iniciativy Horní Falc nabídl studentům náhled do mezinárodní a regionální zakladatelské scény. Také zde se hovořilo o tom, že zakladatelé mohou užíváním nových technologií vytvořit a ovlivnit pozitivní celospolečenské dopady.

Studenti z Čech a Bavorska získali nejen vhodné nástroje na téma udržitelnosti, ale navázali spolu během přeshraniční exkurze kontakt a měli možnost blíže se seznámit s kulturou sousední země.

Galerie


Fakulta ekonomická

Dita Hommerová

31. 10. 2019


Dětská univerzita Fakulty pedagogické hledá jméno pro maskota

Studium Univerzita Veřejnost

Fakulta pedagogická

17. 07. 2020

Univerzita třetího věku učí, jak cvičit doma. Přidat se může každý

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

07. 08. 2020

Výzkumníci centra RICE zjišťují, jak bojovat umělou inteligencí s koronavirem

COVID-19 Tisková zpráva Věda

Fakulta elektrotechnická

08. 07. 2020