V kampusu hořelo. Testoval se chytrý oblek pro hasiče

Ochranné oděvy pro hasiče dnes prošly ostrým testem, kterého se zúčastnili členové hodnoticí komise z Belgie.

Ve spolupráci s příslušníky Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje proběhlo v úterý 9. února představení další vývojové generace chytrého zásahového oděvu, rukavice a bot. Hasiči založili na parkovišti před elektrotechnickou fakultou cvičný požár, při němž následně testovali jednotlivé funkce chytrého zásahového obleku smartPRO. Prezentace se zúčastnili členové hodnoticí komise tendru Smart@Fire z Belgie, která vybírá dodavatele zásahových oděvů zejména pro belgické hasiče. Výzkumné centrum RICE se do tendru přihlásilo na podzim roku 2014, úspěšně prošlo dvěma koly výběrového řízení a postoupilo mezi tři nejlepší uchazeče. Tendr na dodání zásahových oděvů pro belgické hasiče běží již třetím rokem, postup do závěrečného kola by se měli výzkumníci dozvědět pravděpodobně v polovině letošního roku. Aby celá prezentace před hodnoticí komisí proběhla hladce, provedli hasiči ve spolupráci s výzkumníky cvičný test již ve čtvrtek 4. února.

Chytrý zásahový oblek smartPRO je vybaven senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídicí jednotkou. Systém nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje bezpečnost prostředí, ve kterém hasič zasahuje – vnější i vnitřní teplotu, vnější i vnitřní vlhkost, přítomnost toxických plynů, ale i pozici těla, fyziologické funkce a lokalizaci hasiče uvnitř budov, kde není k dispozici GPS signál. Pro monitorování polohy hasiče jsou využity pohybové senzory jako akcelerometr, gyroskop a magnetometr, které jsou umístěny na botě hasiče. Systém lokalizace je řešen v úzké spolupráci s italskou firmou Dune. Chytrá rukavice navíc dokáže měřit i teplotu vzdálených předmětů. Tyto ochranné oděvy vyvinuli výzkumníci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) elektrotechnické fakulty v rámci společného projektu se společnostmi VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon.

09. 02. 2016

Ústav jazykové přípravy pořádal kurz Komunikace vědeckého výzkumu

Další vzdělávání Věda Zaměstnanci

Ústav jazykové přípravy

21. 02. 2020

Němčina je budoucnost... Chceš se zlepšit?

Další vzdělávání Studenti Univerzita

Ústav jazykové přípravy

13. 02. 2020

Studenti Sutnarky představí plody své půlroční práce