Kurt Gebauer v Národní galerii

Univerzita Veřejnost Výstava

Členové katedry výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU v Plzni srdečně gratulují profesoru Kurtu Gebauerovi k velkolepé výstavě ve Veletržním paláci.

Od 6. března do 27. září 2020 probíhá ve Veletržním paláci v Praze retrospektivní výstava šedesáti let tvorby sochaře Kurta Gebauera. Výstavu spolu se zástupci Národní galerie zahájil 5. března ministr kultury Lubomír Zaorálek. Prostor Veletržního paláce doslova vyplnila lidská těla – počet návštěvníků vernisáže byl odhadnut na neuvěřitelných 7500.

Pojetí živé figurace sochaře, ale i malíře Kurta Gebauera je jen těžko zařaditelné. Pečlivé studie prožívané skutečnosti lidského těla, jednou oslavy radostného života a přírody, jindy bryskní obžaloby společenské absurdity, groteskní, ironické i poeticky smutné, jej řadí mezi velké postavy českého 20. století dalším ztělesněním poetiky malého velkého člověka. Postavy, která nemění dějiny silou, ale vyprávěním, jemným humorem a hlubokou lidskostí,“ uvedl ředitel Sbírky moderního a současného umění Veletržního paláce Michal Novotný.

Galerie


Fakulta pedagogická

Věra Uhl Skřivanová

09. 03. 2020


Představujeme Etický kodex ZČU (2)

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

11. 03. 2020

Západočeská univerzita tiskne ochranné štíty pro pracovníky městských organizací

COVID-19 Spolupráce Tisková zpráva

Celouniverzitní

01. 04. 2020

Změny konání dubnových akcí

COVID-19 Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

16. 03. 2020