Osiřelé počítače ZČU nezahálí. Pomáhají hledat lék na COVID-19

covid-19 Press Release University

Západočeská univerzita se připojila k projektu Folding@Home, následovat ji může kdokoliv další, kdo má počítač a internet.

Počítačové učebny Centra informatizace a výpočetní techniky (CIV) Západočeské univerzity jsou bez studentů sice opuštěné, ale přesto budou pracovat. Západočeská univerzita se totiž rozhodla je zapojit do boje s koronavirem a přidala se k projektu Folding@Home vědců z americké Stanfordovy univerzity. Stejně jako CIV se přidala i katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd (FAV) a katedra výpočetní a didaktické techniky Fakulty pedagogické (FPE).

Folding@Home je celosvětový projekt, který využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. Zapojených počítačů je obrovské množství, po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další a výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa, který již v minulosti prováděl výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek na léčbu rakoviny, Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby. Nyní se zpracovává návrh klíčového proteinu, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách.

CIV ZČU připojilo do projektu Folding@Home 20 počítačů v konfiguraci Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz, 32 GB RAM, GeForce GTX 1080 a připravuje zapojení ještě dalších 20 podobných.
Tým KIV-ZCU-PLZEN katedry informatiky a výpočetní techniky FAV vyčlenil v několika laboratořích 15 počítačů a skupina katedry výpočetní a didaktické techniky FPE zapojila do projektu 20 počítačů.

K projektu a ke snaze ZČU se může přidat kdokoliv, kdo má počítač a internet. Jak se zapojit do univerzitního týmu Folding@ZCU, čtěte na webu CIV.

Gallery

University-wide

Pavel KORELUS

19. 03. 2020

What can the University of West Bohemia do for the future of the world?

Students University Employees

University-wide

19. 05. 2021

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation