Kniha Noční lov od studentky Sutnarky je ve finále soutěže Silent Book Contest

Students Achievements Public

Mezi dvanáct finalistů byla zařazena „němá kniha" od studentky třetího ročníku magisterského ateliéru Ilustrace Lucie Šťastné. Dílo vzniklo jako klauzurní práce v letním semestru minulého akademického roku pod vedením Renáty Fučíkové.

Mezinárodní soutěž je otevřena ilustrátorům z celého světa a vyzývá autory, aby vytvořili knihu, ve které se příběh vypráví pouze pomocí obrazu. Neexistují žádná tematická omezení, cílovou skupinou je široká a rozmanitá čtenářská základna všech věkových kategorií.

Ve své práci Lucie zvolila dva vizuálně odlišné zvířecí charaktery, které by si vzájemně pomáhaly využitím svých rozdílných vlastností. A tak vznikla ústřední dvojice hada a pásovce. „Bavila mě představa nočního dobrodružství, kdy jsem si mohla hrát se světlem, stínem a tvary, a také si vystačila s minimem barev. Na závěr zbývalo najít iniciátora nebezpečí a napětí. Tohoto úkolu se zhostila domácí kočka a Noční lov mohl začít..."

Příběh, který Lucie na čtrnácti stranách ve své knize zpracovala, je o přátelství a spolupráci. „V hlubší vrstvě je také o tom, že bychom měli být ohleduplní nejen ke zvířatům v rolích našich domácích mazlíčků, ale především k volně žijícím zvířatům, která vlivem člověka přicházejí o své přirozené prostředí, a nezbývá jim, než se na stále těžší podmínky adaptovat, aby nevyhynula," popisuje finalistka.

Projekt Silent Book Contest (SBC) vytvořili Gianni De Conno a Francesca Nini Carbonini a spadá pod International Board on Books for Young People, neziskovou organizaci, která byla založena ve švýcarském Curychu v roce 1953 a nyní je rozšířena po celém světě. Na pořádání soutěže se podílíl Mezinárodní veletrh dětské knihy Bologna Children's Book Fair, kde probíhá i vyhlášení. (Z důvodu opatření proti šíření koronaviru byl veletrh odložen na duben 2021.) Boloňského veletrhu se studenti ateliéru zúčastnili vloni na jaře.

„Od začátku migrační krize existuje v Itálii na ostrově Lampedusa aktivita, která si dala za cíl vytvořit knihy beze slov pro děti migrantů. Jsou to takzvané Silent Books. Vloni jsme se o tento žánr pokusili napříč ateliérem. Vzniklo několik vydařených knížek. Ta Luciina byla asi nejlepší. Jsem ráda, že si jí všimla i soutěžní porota," říká s radostí vedoucí ateliéru Renáta Fučíková.

„Termín Silent Book může být kvůli totožnému překladu do češtiny jako "tichá kniha" mylně zaměňován s "Quiet Book" - textilní knihou pro děti rozvíjející jemnou motoriku. V tomto případě se jedná o němou knihu, tedy knihu bez textu, což je také hlavní podmínka k přijetí práce do mezinárodní soutěže SBC. Povolen je pouze název a také je stanoven požadovaný rozsah a formát," vysvětluje studentka Lucie.

Ze dvou stovek přihlášených prací bylo do finále vybráno dvanáct, které si zájemci mohou prohlédnout na online výstavě, probíhající na oficiálních stránkách soutěže.

„Postup do finále mi udělal obrovskou radost a povzbudil mě v probíhající práci na diplomce, v níž se to hady jenom hemží. Výhra by byla super start do další životní fáze, protože vítězná kniha bude kromě finančního ohodnocení vydána nakladatelstvím Carthusia Edizioni," dodává studentka.

Gallery


Ladislav Sutnar Faculty of Art and Design

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

22. 05. 2020


University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021