Seznamte se se špičkovými sportovci z řad studentů ZČU

Sport Students University

Je jich 21. Navštěvují různé fakulty Západočeské univerzity a spojuje je láska ke sportu a chuť závodit. Ostatně mnozí z nich mají na svém kontě účast na těch nejvyšších sportovních soutěžích, jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, olympijské hry, akademické mistrovství světa nebo univerziáda. Vědí ale, že na vrcholové úrovni se sport nedá dělat celý život, a proto studují. Díky podpoře programu UNIS Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR teď mohou sport a studium skloubit o něco snáze.

 „Na sportovce se někdy nahlíží jako na studenty, kteří vyžadují nějaké úlevy. Ve skutečnosti  jde ale o nadané mladé lidi, kteří ví, že zadarmo nic nedostanou a jsou zvyklí zamakat. Mají-li například individuální studijní plán, neznamená to, že mají méně povinností. Naopak. Obstát ve sportu na nejvyšší výkonnostní úrovni a zároveň studovat, není nic jednoduchého. Program UNIS, kterým chce MŠMT podpořit vrcholové sportovce na univerzitách, jim pomůže, aby třeba místo brigády mohli trénovat a studovat,“ přibližuje život sportovců na univerzitách Václav Salcman, hlavní koordinátor programu UNIS na ZČU. Ten ve čtvrtek 18. června přivítal podpořené studenty na společném setkání, kde měli možnost se navzájem poznat. Kromě něj je pozdravil také děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík, který je hlavním řešitelem projektu UNIS na ZČU.

Projekt podpory vysokoškolského sportu UNIS od letošního roku začíná se systematickou a individuálně cílenou podporou mladých sportovců na univerzitách. Na Západočeské univerzitě bude stipendium UNIS čerpat 21 sportovců. Devět z nich dosáhne díky svým sportovním výsledkům na nejvyšší možnou částku, která je 15 tisíc korun měsíčně, dalších devět bude využívat stipendium ve výši 10 tisíc korun a tři sportovci získají každý měsíc 8 tisíc korun. „Celkem je stanoveno pět výkonnostních kategorií - od A s měsíční podporu 15 tisíc až po E s podporu 5 tisíc. Na Západočeské univerzitě ale většinu naší kvóty naplňují studenti, kteří patří do kategorie A nebo B,“ vysvětluje Václav Salcman z Centra tělesné výchovy a sportu Fakulty pedagogické. Pro zařazení do kategorií jsou stanovená jasná kritéria. Stipendium přitom studenti nemají garantované na celou dobu studia, svůj nárok na něj musejí obhájit každou sezónu. 

V rámci celé České republiky je takto podpořených studentů 383. Kvóta se pro každou školu stanovuje v závislosti na počtu jejích studentů a na počtu účastníků na nejvyšších soutěžích v akademickém prostředí. Objem finančních prostředků pro jednotlivé vysoké školy a její studenty je pak ovlivněn počtem studentů v té které výkonnostní kategorii. Západočeská univerzita čerpá v celorepublikovém srovnání sedmou nejvyšší podporu.     

A kdo že jsou ti borci na ZČU? Na Fakultě pedagogické výškař Josef Adámek, tyčkařka Tereza Schejbalová, lukostřelkyně Marie Horáčková, florbalistka Martina Řepková, badmintonistka Sabina Milová, dále Veronika Kubínová, která se věnuje běhu na lyžích a lyžařskému orientačnímu běhu, házenkáři Filip Herajt a Jakub Tonar a diskařka Barbora Tichá. Na Fakultě ekonomické mezi podpořené sportovce patří běžkyně na lyžích Adéla Nováková, hokejistka Karolína Kosinová a hokejový gólman Jonáš Štekr. Sportovně nadanými studenty se může pyšnit také Fakulta zdravotnických studií, kde je ve stipendijním programu zařazen házenkář Tomáš Nejdl, badmintonista Ondřej Král, a protože program UNIS myslí i na sportovce s hendikepem, je jeho součástí také paraplavkyně Vendula Dušková. Vrcholovými sportovci z řad studentů Fakulty aplikovaných věd jsou  volejbalista Filip Kupilík a házenkář Jan Chmelík. Na Fakultě elektrotechnické patří mezi nejlepší sportovce karatista Jiří Krych a Adam Uhlíř, který na světové úrovni hraje pozemní hokej. Ve skupině 21 elitních sportovců nechybí také běžkyně Tereza Hrochová, studentka Fakulty právnické, a házenkář Ondřej Šafránek z Fakulty filozofické.

UNIS pro ně nezajišťuje jen stipendia, ale také podporu přímo na školách. Na Západočeské univerzitě jim jsou k dispozici tři asistenti - Ondřej Vodrážka (KTS), Adriana Ujkanovičová (FPE) a Petr Košik (FPE). Ti jsou jejich prostředníky v komunikaci s trenéry a učiteli a budou napomáhat tomu, aby studenti mohli efektivně propojit studium a sportování. Řešit s nimi budou také naplňování jejich individuálních potřeb v oblasti sportovní medicíny a diagnostiky, fyzioterapie, rehabilitace, sportovní psychologie a nutričního poradenství. 

„Přáli bychom si, aby se na fakultách i obecně na univerzitě vědělo o tom, jací sportovně nadaní mladí lidé tu studují. Koneckonců reprezentují nejen Česko, ale i svůj kraj, město a svoji univerzitu. Ti, kterým se podaří získat si jméno na světové úrovni, jsou pak absolventy, jimiž se univerzity pyšní a na něž jsou právem hrdé,“ říká Václav Salcman. „Už jen snaha vyjít vstříc, pokud jde o termín zkoušky, je pro ně pomoc,“ doplňuje s tím, že podmínky studia jsou samozřejmě pro sportovce stejné jako pro ostatní studenty.

 „Je skvělé, že ministerstvo školství a jeho Vysokoškolské sportovní centrum Victoria přišlo s tímto programem, který zlepší životní situaci sportovců, umožní jim zůstat u svého trenéra, ve svém klubu a v regionu, a především zajistí, aby mohli plnohodnotně studovat a současně se soustředili na svoji sportovní přípravu,“ doplňuje Václav Salcman, který stál společně s Petrem Košikem u zrodu sportovního programu Western Stars, jenž ministerstvu posloužil jako inspirace pro vypsání celorepublikového programu UNIS.

Gallery


University-wide

Šárka Stará

23. 06. 2020


RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021