Student Fakulty elektrotechnické získal prestižní Cenu Becquerel za jaderný výzkum

Students Press Release Achievements

Jiří Závorka, student katedry elektroenergetiky a ekologie Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, přišel s návrhem lepšího skladování spotřebovaného jaderného paliva a je jednou z mladých českých vědeckých nadějí. Návrh mu totiž vynesl Cenu Becquerel za jaderný výzkum, již uděluje Velvyslanectví Francie v ČR.

Cena Becquerel nese jméno objevitele přirozené radioaktivity a držitele Nobelovy ceny, francouzského fyzika Henriho Becquerela. Spolu s francouzským velvyslanectvím za ní stojí společnosti Electricité de France a ATMEA. Vědce mladší 33 let mohly na základě jejich výzkumné práce do této soutěže nominovat vysoké školy nebo Akademie věd ČR.

Výzkumná práce Jiřího Závorky se zaměřuje na zadní část jaderného palivového cyklu, tedy na to, co se děje s použitým jaderným palivem po jeho vyjmutí z reaktoru. Student díky inovativním myšlenkám obsadil 3. místo soutěže. „Náš tým, složený zejména z akademických pracovníků a studentů Ph.D. Fakulty elektrotechnické, katedry elektroenergetiky a ekologie a vědeckých pracovníků výzkumného centra RICE, se věnuje bezpečnému skladování vyhořelého jaderného paliva. Naším cílem je výrazně zvýšit bezpečnost a zároveň snížit náklady na ukládací soubory pomocí vhodně navržených absorpčních materiálů. Úzce spolupracujeme s významnými průmyslovými partnery tak, abychom mohli řešení uvést do praxe,“ popisuje.

Jiří Závorka absolvoval vysokoškolské studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské a na Fakultě strojní pražského ČVUT. Na Západočeské univerzitě studuje druhým rokem své doktorské studium. „Jsem velmi vděčný za příjemné zázemí pro vědeckou činnost, osobní rozvoj a podporu,“ říká.

Profesně působí Jiří Závorka ve společnosti ŠKODA JS jako fyzik a díky velmi dobré spolupráci podniku a Západočeské univerzity může studenty zapojovat do zajímavých projektů v rámci jejich vysokoškolských prací. „Jaderná energetika hraje v naší zemi velmi důležitou roli. Myslím si, že má vcelku zásadní postavení v našem energetickém mixu a vzhledem k přírodním podmínkám a technologickému pokroku v oblasti obnovitelných zdrojů pro nás bude mít významné postavení i nadále. Rád bych také zmínil, že jaderná energetika je v současné době velmi rozumným nízkoemisním zdrojem elektřiny,“ tvrdí.

Gallery

Jiří Závorka (vpravo) přebírá Cenu Bequerel.

Faculty of Electrical Engineering

Pavel KORELUS

16. 07. 2020

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation