Výstava Co dokáže reklama? představuje osobnost a tvorbu Miroslava Sutnara

Univerzita Veřejnost Výstava

Výstava, která je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 29. srpna, je prvním krokem v prezentaci osobnosti a práce komerčního inženýra Miroslava Sutnara a zároveň malým příspěvkem k mozaice dosud nezmapované historie československé reklamy.

Výstava je výsledkem spolupráce ateliérů Vizuální komunikace (vedoucí František Steker) a Grafický design (vedoucí Ditta Jiřičková) s iniciátorkou projektu Ivanou Sutnarovou. Co dokáže reklama? představuje působivou, pětimetrovou dvojjazyčnou časovou linii Miroslava Sutnara navrženou studentkou Kristýnou Dufkovou, animované pohyblivé plakáty, které reflektují originální návrhy, a poprvé i velký výběr autentických materiálů Miroslava Sutnara z archivu Ivany Sutnarové.

Miroslav Sutnar (1902-1987) byl synovcem Ladislava Sutnara, jedním z prvních odborníků na reklamu a zakladatelem moderní československé reklamy. Stál u zrodu Reklamního klubu československého i Spolku komerčních inženýrů, byl dlouholetým šéfredaktorem časopisu ORO, autorem slavných reklamních kampaní pro firmy BSA, JAWA či BAŤA, ale také spoluautorem Programu poválečné očisty Prahy a státně propagačního projektu Startujeme do dvouletky.
Osudnou se mu v padesátých letech minulého století stala až organizace Stálé výstavy čs. stavebnictví, která znamenala nejen ukončení jeho aktivní reklamní činnosti, ale především zatčení a dlouholeté věznění.
Jako ředitel nakladatelství a vydavatelství Politika byl také přímým účastníkem mnoha zlomových okamžiků československých dějin a své osobní zkušenosti zaznamenal v souboru deníků, které jsou významnou součástí jeho písemné pozůstalosti a neocenitelným zdrojem informací pro další generace.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

12. 08. 2020


Laureáti cen Grafika roku 2020

Úspěchy Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

29. 04. 2021

Fakulta elektrotechnická se podílí na vývoji softwarové aplikace pro návrh textilií

Spolupráce Úspěchy Věda

Fakulta elektrotechnická

04. 05. 2021

Západočeská univerzita patří mezi sedm nejlepších českých univerzit v oblasti udržitelného rozvoje

Univerzita Úspěchy Veřejnost

Celouniverzitní

03. 05. 2021