Rada pro výzkum, vývoj a inovace ocenila ochrannou masku z ČVUT, na které se podílel i tým FEL ZČU

covid-19 Spolupráce Úspěchy

Rada pro výzkum, vývoj a inovace udělila čestné ocenění vědcům z ČVUT za vědecký přínos k řešení problému epidemie COVID-19 v globálním kontextu. Ocenila tak ochrannou polomasku CIIRC RP95-3D, kterou vědci letos na jaře během velmi krátké doby vyvinuli a certifikovali. Součástí týmu byli také odborníci z Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity v Plzni.  

 „Stále nemůžeme uvěřit tomu, jaký obrovský pozitivní ohlas se nám podařilo vyvolat. Děkujeme všem, kteří nám tehdy pomáhali – zejména týmu ze Západočeské univerzity, společnostem 3Dees Industries a 3DTech. Společnosti Siemens a Škoda Auto pak byly mezi prvními, které poskytly své kapacity a tiskly masky na speciálních 3D tiskárnách,“ uvedl vedoucí projektové kanceláře Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT Vít Dočkal, který cenu v rámci slavnostního galavečera Česká hlava převzal.

František Mach a studenti doktorského studia Ondřej Sodomka a Vojtěch Skřivan s podporou dalších kolegů z FEL ZČU uplatnili své znalosti při výrobě polymerních částí respirátoru. Podíleli se na vývoji silikonového výdechového ventilu a silikonového těsnění respirátoru.

 „Vývoj masky ukázal dvě velmi významné záležitosti pro českou vědu i průmysl. První byl velmi rychlý a inovativní přístup našich vědců, kteří v rekordním tempu řešili nedostatek kriticky důležitých ochranných pomůcek, což zároveň pomohlo vědě jako takové v očích české společnosti. Druhou je pak vysoce efektivní spolupráce vědy a průmyslu – rychlý transfer od nápadu po sériovou výrobu, zapojení desítek firem, jejich know-how či výrobních kapacit,“ říká ředitel CIIRC ČVUT Ondřej Velek.

Oceněná maska, která vznikla v rámci centra excelence RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production) se vyrábí pomocí 3D tisku, datové podklady pro tisk se s volnou licencí dostaly do 30 zemí a více než 100 institucí včetně amerického námořnictva či NATO. Další vývoj masky se přesunul na spin-off společnost TRIX Connections, díky čemuž se paralelně podařilo vyvinout masku pro sériovou výrobu a celý technologický transfer dotáhnout až do konce. Masku v licenci vyrábí společnost CARDAM.

Respirátor RP95-M – sériově vyráběný metodou vstřikování plastů - se následně stal jedním z mála ochranných prostředků vyvinutých v reakci na koronavirovou krizi, který byl uveden do sériové výroby a získal certifikaci CE, která je platná nejen v Evropské unii, ale v řadě dalších zemí světa. Masku lze používat opakovaně, díky ověřeným postupům pro sterilizaci a dezinfekci.

„Úspěch ryze českého respirátoru, na kterém se podílela celá řada tuzemských subjektů, mě nesmírně těší. Opět se ukázalo, že česká inovativní řešení mají světový potenciál a že umíme být nápadití a soběstační i ve vypjatých situacích,“ konstatuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Česká maska splňující nejpřísnější parametry FFP3, která prošla plnou evropskou certifikací, je tak v duchu Inovační strategie skvělým příkladem transferu technologií s velkým exportním potenciálem.“

Fakulta elektrotechnická

S využitím tiskové zprávy ČVUT.

01. 12. 2020


ZČU obdržela finální zprávu MICHE 2020

Spolupráce Univerzita

International Office

01. 04. 2021

Sborník konference Metamorfózy práva ve střední Evropě se zaměřuje na právo a krizi

Konference Věda

Fakulta právnická

15. 04. 2021

Ruské centrum nabízí pomoc s ruštinou během pandemie

covid-19 Studenti Veřejnost

Ústav jazykové přípravy

09. 04. 2021