Sutnarka pořádá první česko-izraelskou mezifakultní online konferenci

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

Lednová mezinárodní online konference vychází ze spolupráce Fakulty designu izraelského Holon Institute of Technology a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni v oblasti motion graphics a virtuální/rozšířené reality. Obě fakulty se u příležitosti loňského třicátého výročí obnovení česko-izraelských diplomatických vztahů a na základě společného zájmu o nová média rozhodly oživit ve virtuálním světě klíčové osobnosti a historické události, které jsou pojítkem mezi českou a izraelskou kulturou a společností. Prvním výstupem této spolupráce je výstava Masaryk Square AR/VR Exhibition / Vztah v pohybu v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara.

„Příběhy spojující historii obou zemí se pro obě fakulty staly základem spolupráce jednoznačně mířící do budoucnosti, “ uvedl proděkan pro tvůrčí činnost Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Arnošt Marks, který na konferenci promluví o aktuální výstavě v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara a dalších plánovaných aktivitách.

Výstava představuje výstupy kurzu „Design a vývoj pro prostředí virtuální reality“. Projekt úspěšně propojuje české a izraelské studenty, profitující z odbornosti obou fakult i z technického vybavení laboratoří a ateliérů, a poskytuje příležitost vytvořit sdílený prostor pro projekty, které v sobě spojují technologii a vědu s designem. Katalyzátorem a místem setkávání nových vizuálních a virtuálních narativů se stalo telavivské Masarykovo náměstí. Studenti Fakulty designu izraelského Holon Institute of Technology připravili aktivní virtuální prostředí a pod vedením Eitana Bartala a Alona Rubina zpracovali sedm námětů – Lola Beer Ebner, Alfred Neumann, pražský Golem, Miloš Forman, Terezín, Jaroslav Jakubovič, Franz Kafka. Výsledkem jsou mimořádná videa z prostředí virtuální reality.

Projekt byl finančně podpořen Ministerstvem zahraničních věcí Státu Izrael, Velvyslanectvím Státu Izrael v České republice, městem Plzní, Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara a Západočeskou univerzitou.

Na konferenci, která bude přístupná široké veřejnosti na YouTube kanálu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, vystoupí kromě zástupců obou fakult také velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron a kurátor výstavy Masaryk Square/Vztah v pohybu Jan Van Woensel. Diváci při ní také uvidí jedno ze studentských videí - The Golem of Prague (Pražský Golem).

Program konference

Masaryk Square/ Vztah v pohybu

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni / Sutnarka

Arnošt Marks / proděkan pro tvůrčí činnost