Sutnarka zve na výstavu БЕЛАРУСЬ / BELARUS / BĚLORUSKO

Absolventi Veřejnost Výstava

Výstava v oknech Galerie Ladislava Sutnara je zaměřena na pozoruhodnou kvalitu umění absolventky Ústavu umění a designu (dnešní Sutnarky) Rufiny Bazlove. Její viditelná a rozpoznatelná řada grafických děl umělecky komentuje současné politické napětí v její rodné zemi: Bělorusku. Výstava je k vidění do 7. února.

Rufina citlivě kombinuje strategii digitální distribuce s obnovou běloruských tradic a folklóru. Umělkyně tak účinně obnovuje přirozené hodnoty země a staví je do kritického dialogu s veřejností. Výstavu citlivě doplňují animace od absolventky fakulty Olgy Tesliuk a videa od studenta ateliéru Multimédia Arseniye Aleinika.

HISTORIE VYZHYVANKY

„Vyzhyvanka" je tradiční běloruská vyšívací technika. „Vyshyvat" znamená „vyšívat"; zatímco „vyzhyvat" znamená „přežít".

"Původní myšlenka vytvořit vizuální příběh ve výšivce spočívala v historické skutečnosti, že ženy, které vyráběly takové tradiční běloruské ornamenty, neuměly číst ani psát. Vyšívání byl způsob, jak vykreslovaly okolní život. Vytvořily speciální geometrické znaky a vzory, použily červenou barvu jako symbol krve a života, a vše všily do čistého plátna, symbolizujícího svobodu a čistotu. Běloruské ornamenty jsou vlastně jakýmsi ´kódem´ pro naši národní historii, které lze číst jako text. Politické události vyvolané běloruskými volbami v roce 2020 probudily náš národ a urychlily mé rozhodnutí použít výšivku ve své umělecké praxi. Protesty, kterých byl svět svědkem, jsou důkazem toho, že se Bělorusko změnilo a probudilo. Na obzoru vidím důležité změny, které musí být zapsány do tohoto ´kódu´. Navíc se lidová výšivka tradičně používala i jako talisman; strážce před zlými duchy. Ráda bych věřila, že tuto sílu neztratil," popisuje výstavu Rufina Bazlova.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

03. 02. 2021

Technická olympiáda se uskutečnila online

Další vzdělávání Soutěž Spolupráce