Sutnarka zve na výstavu БЕЛАРУСЬ / BELARUS / BĚLORUSKO

Absolventi Veřejnost Výstava

Výstava v oknech Galerie Ladislava Sutnara je zaměřena na pozoruhodnou kvalitu umění absolventky Ústavu umění a designu (dnešní Sutnarky) Rufiny Bazlove. Její viditelná a rozpoznatelná řada grafických děl umělecky komentuje současné politické napětí v její rodné zemi: Bělorusku. Výstava je k vidění do 7. února.

Rufina citlivě kombinuje strategii digitální distribuce s obnovou běloruských tradic a folklóru. Umělkyně tak účinně obnovuje přirozené hodnoty země a staví je do kritického dialogu s veřejností. Výstavu citlivě doplňují animace od absolventky fakulty Olgy Tesliuk a videa od studenta ateliéru Multimédia Arseniye Aleinika.

HISTORIE VYZHYVANKY

„Vyzhyvanka" je tradiční běloruská vyšívací technika. „Vyshyvat" znamená „vyšívat"; zatímco „vyzhyvat" znamená „přežít".

"Původní myšlenka vytvořit vizuální příběh ve výšivce spočívala v historické skutečnosti, že ženy, které vyráběly takové tradiční běloruské ornamenty, neuměly číst ani psát. Vyšívání byl způsob, jak vykreslovaly okolní život. Vytvořily speciální geometrické znaky a vzory, použily červenou barvu jako symbol krve a života, a vše všily do čistého plátna, symbolizujícího svobodu a čistotu. Běloruské ornamenty jsou vlastně jakýmsi ´kódem´ pro naši národní historii, které lze číst jako text. Politické události vyvolané běloruskými volbami v roce 2020 probudily náš národ a urychlily mé rozhodnutí použít výšivku ve své umělecké praxi. Protesty, kterých byl svět svědkem, jsou důkazem toho, že se Bělorusko změnilo a probudilo. Na obzoru vidím důležité změny, které musí být zapsány do tohoto ´kódu´. Navíc se lidová výšivka tradičně používala i jako talisman; strážce před zlými duchy. Ráda bych věřila, že tuto sílu neztratil," popisuje výstavu Rufina Bazlova.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

03. 02. 2021


Technická olympiáda se uskutečnila online

Další vzdělávání Soutěž Spolupráce

Celouniverzitní

11. 02. 2021

Odbor Kvalita rozšiřuje svoji působnost

Studium Univerzita Věda

Celouniverzitní

03. 02. 2021

Pro ISIC kartu můžete nově i na Klatovskou třídu 12

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

04. 02. 2021