Sutnarka zve na výstavu БЕЛАРУСЬ / BELARUS / BĚLORUSKO

Alumni Public Exhibition

Výstava v oknech Galerie Ladislava Sutnara je zaměřena na pozoruhodnou kvalitu umění absolventky Ústavu umění a designu (dnešní Sutnarky) Rufiny Bazlove. Její viditelná a rozpoznatelná řada grafických děl umělecky komentuje současné politické napětí v její rodné zemi: Bělorusku. Výstava je k vidění do 7. února.

Rufina citlivě kombinuje strategii digitální distribuce s obnovou běloruských tradic a folklóru. Umělkyně tak účinně obnovuje přirozené hodnoty země a staví je do kritického dialogu s veřejností. Výstavu citlivě doplňují animace od absolventky fakulty Olgy Tesliuk a videa od studenta ateliéru Multimédia Arseniye Aleinika.

HISTORIE VYZHYVANKY

„Vyzhyvanka" je tradiční běloruská vyšívací technika. „Vyshyvat" znamená „vyšívat"; zatímco „vyzhyvat" znamená „přežít".

"Původní myšlenka vytvořit vizuální příběh ve výšivce spočívala v historické skutečnosti, že ženy, které vyráběly takové tradiční běloruské ornamenty, neuměly číst ani psát. Vyšívání byl způsob, jak vykreslovaly okolní život. Vytvořily speciální geometrické znaky a vzory, použily červenou barvu jako symbol krve a života, a vše všily do čistého plátna, symbolizujícího svobodu a čistotu. Běloruské ornamenty jsou vlastně jakýmsi ´kódem´ pro naši národní historii, které lze číst jako text. Politické události vyvolané běloruskými volbami v roce 2020 probudily náš národ a urychlily mé rozhodnutí použít výšivku ve své umělecké praxi. Protesty, kterých byl svět svědkem, jsou důkazem toho, že se Bělorusko změnilo a probudilo. Na obzoru vidím důležité změny, které musí být zapsány do tohoto ´kódu´. Navíc se lidová výšivka tradičně používala i jako talisman; strážce před zlými duchy. Ráda bych věřila, že tuto sílu neztratil," popisuje výstavu Rufina Bazlova.

Gallery


Ladislav Sutnar Faculty of Art and Design

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

03. 02. 2021


RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021