Technická olympiáda se uskutečnila online

Further Education Competition Cooperation

Týmy žáků středních škol, gymnázií a odborných učilišť se už poosmé utkaly v řešení technických témat, stanovených pedagogy Západočeské univerzity (ZČU).

Technickou olympiádu Plzeňského kraje vyhlašuje Plzeňský kraj v rámci podpory technického vzdělávání mládeže. V roli zadavatelů témat a konzultantů se na jejím konání tradičně podílí pedagogové ZČU, a to fakult elektrotechnické, strojní a aplikovaných věd. Letošní 8. ročník byl však jedinečný svou online formou.

Prezentace probíhaly v prostředí MS Teams. Týmy, rozdělené do tří online místností, v nichž byli kromě soutěžících přítomni také členové hodnoticích komisí, představily své produkty prostřednictvím videoprezentací. Po dotazech komise a diskusi proběhlo závěrečné hodnocení a vyhlášení výsledků.

„Technickou olympiádou pro mnohé z vás cesta dalšího technického vzdělávání teprve začíná. Každý jste prokázal, že technické myšlení a zručnost je vám více než vlastní a nechybí vám ani nadání. Přeji vám, aby vás elán do dalšího prohlubování svých znalostí a schopností neopustil a samozřejmě abyste ho dál rozvíjeli u nás, na Západočeské univerzitě,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová při slavnostním on-line vyhlášení.

„Děkuji všem, že jste se i za těchto neobvyklých podmínek a v situaci, která pro vás není jednoduchá, rozhodli zúčastnit se olympiády a řešili jste zadané technické úkoly,“ řekl účastníkům rektor ZČU Miroslav Holeček, který poděkoval také všem pedagogům, ředitelům škol a všem, kdo žáky v jejich aktivitách podporovali.

Vítězové obdrželi tablety a poukázky na nákup elektroniky.

Tablet:

Střední průmyslová škola, Tachov, Světce 1 - Výukový simulátor závodní střelby

Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 - Dezinfekční lampa do auta

Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G - Lost Edge (3D hra)

Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 - CHATBOT pro studenty

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85 - Elektronický hladinoměr

Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 - Smart Mirror

Masarykovo gymnázium, Plzeň, Petákova 2 - Elektrická mauntainboard

Poukázka na 5.000 Kč

Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků 347 - Magnetické dělo

Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109 - Stolní kotoučová pila

Gymnázium Luďka Pika, Plzeň, Opavská 21 - Modulace narušení zatopeného dolu

Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G - Bankomat

Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 - Vizualizace a řešení fyzikálních příkladů

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85 - 3D tiskárna

Poukázka na 4.000 Kč

Střední průmyslová škola stavební, Plzeň, Chodské nám. 2 - 3D tiskárna budov

Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G - Zahrajem si

Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků 347 - Barevná hudba

Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56 - Měření výšky hladiny technologií ToF

Poukázka na 3.000 Kč

Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99 - Parkovací asistent jinak

Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 - Pavr Vep

Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků 347 - Firmware pro bionické chapadlo

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85 - Dekodér Morseovy abecedy

Poukázka na 2.000 Kč

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85 - Robotický tank

Střední průmyslová škola, Tachov, Světce - Bagr

Technická olympiáda Plzeňského kraje 2021 je kolektivní soutěž, kde soutěžní tým musí tvořit dva až čtyři žáci z jedné střední školy. V každé sekci se soutěží ve dvou kategoriích: A – gymnázia, B – ostatní střední školy. Soutěžní tým vede pedagog z dané školy. Západočeská univerzita vypisuje témata a poskytuje možnost konzultací s odborníky a využití laboratorních prostor k potřebným měřením. Práci musí vytvořit skupina žáků z jedné školy, pomoc z jiných subjektů je zakázána. Své výsledky soutěžní týmy prezentují před odbornou porotou.

University-wide

Šárka Stará

11. 02. 2021

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation