V mezinárodní robotické soutěži ROBO-VOZÍTKO zvítězil tým z Plzně

Spolupráce Univerzita Veřejnost

On-line formou se v úterý 16. února uskutečnil druhý ročník Mezinárodní robotické soutěže ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2021 EU, jejímž absolutním vítězem se stal tým studentů Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, Koterovská 85. Západočeská univerzita akci spolupořádala.

V soutěži se utkaly dvoučlenné týmy studentů ve věku 17 – 21 let z České republiky, Chorvatské republiky, Spolkové republiky Německo a Slovenské republiky. Soutěž proběhla on-line formou za splnění epidemických podmínek, stanovených v jednotlivých státech.

Plzeňský kraj reprezentovaly dva týmy žáků z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické, Plzeň, Koterovská 85, dva týmy žáků ze Středního odborného učiliště elektrotechnického, Plzeň, Vejprnická 56 a dva týmy žáků ze Střední průmyslové školy dopravní, Plzeň, Karlovarská 99.

Úkolem soutěžících bylo zkonstruovat robotické vozítko, prezentovat ho on-line před mezinárodní porotou v anglickém jazyce a projet s ním v co nejkratším čase vymezenou dráhou. Vozítko přepravovalo kelímek s odměřeným množstvím vody, kterou nesmělo rozlít, a zároveň nesmělo narazit do oboustranné protihlukové stěny, mezi kterou projíždělo. Soutěžící také mohli získat ocenění za design vozítka v soutěži kreativity, v níž se hodnotila např. originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení.

Potěšilo mě, že se do letošní soutěže přihlásilo 11 soutěžních družstev,“ uvedl při zahájení náměstek hejtmanky pro oblast školství a sportu Rudolf Salvetr a pokračoval: „V Plzeňském kraji si zakládáme na tradici, která je založena na průmyslu a technologiích. Na kraji máme nastavenou spolupráci od základních škol až po univerzity. Vy se nyní nacházíte na cestě mezi nimi. Věřím, že všechny získané vědomosti uplatníte nejen při dalším studiu, ale především ve své budoucí profesi.“

Od minulého ročníku byl u studentů vidět ohromný pokrok. Z hlediska designu i po technické stránce byla vozítka propracovanější a také prezentace v angličtině byly na mnohem vyšší úrovni,“ zhodnotil soutěž prorektor ZČU pro výzkum a vývoj Luděk Hynčík.

  

Výsledky

Nejlepší prezentace v anglickém jazyce

  • 1. místo - Tehnička škola Daruvar
  • 2. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová
  • 3. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85

 

Nejlepší design

  • 1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
  • 2. místo - Tehnička škola Daruvar
  • 3. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová    

 

Nejlepší jízda

  • 1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
  • 2. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
  • 3. místo - Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56

           

Celkové pořadí

  • 1. místo - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
  • 2. místo - Tehnička škola Daruvar
  • 3. místo - Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová    


Vítězové získali hodnotné ceny v podobě stavebnic Zonepi Raspberry, bluetooth reproduktorů a dronů.

Mezinárodní robotickou soutěž ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2021 EU pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a Středním odborným učilištěm elektrotechnickým, Plzeň, Vejprnická 56.



Galerie


Celouniverzitní

17. 02. 2021