Úspěch katedry historických věd Fakulty filozofické. Publikace popisuje britsko-dominiální vztahy

Úspěchy Věda Zaměstnanci

V těchto dnech vychází Jaroslavu Valkounovi z katedry historických věd FF ZČU v prestižním nakladatelství Routledge zahraniční monografie Great Britain, the Dominions and the Transformation of the British Empire, 1907–1931: The Road to the Statute of Westminster (New York 2021).

Publikace se zaměřuje na britsko-dominiální vztahy v kontextu konstitucionálních otázek, které představovaly klíčové aspekty formující vazby mezi mateřskou zemí a zámořskými autonomními celky v první třetině 20. století. Nemalou měrou přispěly k růstu významu britských samosprávných držav nejen v rámci samotného impéria, ale i v oblasti mezinárodních vztahů, neboť dominiální představitelé časem získali možnost ovlivňovat směřování imperiální zahraniční politiky.

Jedná se o doplněnou a přepracovanou verzi autorovy disertační práce, která vychází ze studia nevydaných pramenů z předních britských archivů, velkého počtu vydaných dokumentů a rozsáhlé odborné literatury.

Monografie vznikla s podporou úspěšně řešeného výzkumného projektu SGS-2018-047. Britsko-dominiální vztahy v letech 1907–1931.

Fakulta filozofická

Naděžda Hlaváčková

01. 03. 2021

Záchranáři ocenili studenty FZS za pomoc při boji s pandemií