Západočeská univerzita patří mezi sedm nejlepších českých univerzit v oblasti udržitelného rozvoje

University Achievements Public

Do žebříčku Impact Rankings 2021, který hodnotí naplňování cílů udržitelného rozvoje stanovených Organizací spojených národů, se letos dostalo sedm českých univerzit. Západočeská univerzita v Plzni je mezi nimi.

Žebříček každoročně zveřejňuje časopis Times Higher Education. Východiskem hodnocení je 17 cílů udržitelného rozvoje, které OSN přijala na svém summitu v roce 2015. Patří sem rovný přístup ke vzdělání, dosažení genderové rovnosti, zajištění udržitelné spotřeby a výroby, opatření pro udržitelné využívaní zdrojů aj.

Z hlediska jejich naplňování patří prvenství Univerzitě Menchester. Z České republiky se součástí hodnocení stalo sedm univerzit. Nejúspěšnější byly Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Česká zemědělská univerzita v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci, které získaly stejné umístění (401. – 600. místo), dále uspěly také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (601. – 800. místo) a Západočeská univerzita v Plzni společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (801. – 1000. místo).

Západočeské univerzitě se dařilo především v oblastech Průmysl, inovace, infrastruktura, v níž se pozornost věnuje výzkumu univerzit v oblasti průmyslu a inovací, počtu patentů, spin-off firem a příjmům z průmyslu, dále v kategorii Dostupné a čisté energie, kde se hodnotí například výzkum univerzit v oblasti energie. K zařazení do světového žebříčku pomohlo Západočeské univerzitě také hodnocení v kategorii Důstojná práce a ekonomický růst, ve které se měří ekonomický výzkum univerzit, jejich praktiky zaměstnávání a podíl studentů, kteří se účastní pracovních stáží, a také v kategorii Partnerství ke splnění cílů zaměřené na partnerství pro udržitelný rozvoj a posílení prostředků jeho uplatňování.

Gallery

University-wide

Šárka Stará

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation