Na Fakultě pedagogické představila svoji tvorbu běloruská básnířka Nasta Kudasavová

Beseda Spolupráce Studenti

Ve středu 26. května se na katedře českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické ZČU uskutečnilo on-line setkání s běloruskou básnířkou Nastou Kudasavovou.

Autorka krátce pohovořila o tom, za jakých okolností vznikaly její nejnovější a dosud nevydané básně, jednalo se zejména o bouřlivé období po běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Následně své básně recitovala v běloruštině, zvolila Okrestin, Matčin hlas, Vyhnali svobodu z ulic a domů…, „Soudcům“, Zamknout se doma, to svedem…, Probuď se, tulačko, vidíš, jaký je náš ortel? (Autorem překladů je Maks Ščur.)

Poté se rozvinula bohatá diskuse na témata ryze literární a lingvistická i na témata týkající se současné situace v Bělorusku. Vše pohotově tlumočila Veranika Bialkovich.­

Autorské čtení se uskutečnilo v souvislosti s projektem Umělcem v Bělorusku, který iniciovala Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla a díky němuž tráví šest běloruských umělců jeden měsíc na studijním a tvůrčím rezidenčním pobytu v Česku. Díky zástupci ambasády Sergeji Smatryčenkovi a Evě Pasáčkové z katedry českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické se podařilo uskutečnit setkání běloruské básnířky Nasstasji Kudasavové se studenty ZČU. 

Galerie


Básnířka Nasta Kudasavová (vzadu) a tlumočnice Veranika Bialkovich.

Fakulta pedagogická

Věra Zelenková

01. 06. 2021