První absolventky společného česko-francouzského bakalářského oboru obdrží dvojí diplomy

Spolupráce Studium Studující

Čtyři studentky katedry románských jazyků Fakulty filozofické ZČU absolvovaly zimní semestr na univerzitě v Arrasu.

Spolupráce katedry románských jazyků Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni s partnerskou univerzitou Université d´Artois v Arrasu přináší první ovoce. Čtyři studentky bakalářského oboru Cizí jazyky pro komerční praxi v kombinaci angličtina-francouzština úspěšně absolvovaly zimní semestr 2020/2021 na hostitelské univerzitě v Arrasu a na začátku června 2021 obhájily své bakalářské práce ve francouzštině před komisí vyučujících obou univerzit a složily státní závěrečné zkoušky z obou jazyků. Stanou se tak prvními držitelkami dvojího bakalářského diplomu, takzvané double licence.

Význam získání dvojího diplomu nejlépe dokládají slova samotných studentek.

„Je to skvělá příležitost. Vyjet na studijní pobyt, poznat Francii, denně mluvit francouzsky, poznat francouzský školní systém. Mně to dalo strašně moc,“ říká Míša Vasiliaková a dodává: „Učitelé na Université d’Artois jsou vstřícní a člověk se tam cítí jako doma. Je hezké vidět, jaké mají vztahy s naší fakultou. I když jsme pobyt absolvovaly v koronavirové době, bylo to to nejlepší, co jsme mohly udělat. Stačí vyjet na semestr, splnit všechny zkoušky, napsat bakalářskou práci ve francouzštině a obhájit ji před česko-francouzskou komisí. Je to challenge, ale stojí to za to. A díky získání double diplomu jsou nám otevřeny nové možnosti na českém, ale i evropském trhu práce.“

Eliška Marie Štojdlová souhlasí: „Pro mě byl výjezd do Arrasu zkušeností nezapomenutelnou a nezaměnitelnou. Užila jsem si ten daný čas naplno a s mými kolegyněmi (nebo spíše už kamarádkami do života ) jsme si ho udělaly dle našich představ. Nic bych neměnila a těším se, jestli dostanu možnost kouknout se v dalším studiu i někam jinam.“

"Double licence hodnotím navzdory covidem ztíženým podmínkám určitě velice kladně a doporučuji jej všem následujícím ročníkům. Už samotný pobyt ve Francii je pro studium přínosný a francouzský diplom navíc je zajímavý pro nejen české zaměstnavatele,“ uzavírá Tereza Adamcová.

Fakulta filozofická

Naděžda Hlaváčková