Fakulta zdravotnických studií uspořádala tradiční Plzeňský pohár záchranářů

Soutěž Studenti Úspěchy

V Prášilech na Klatovsku se ve dnech 17.– 19. září 2021 uskutečnil již 9. ročník tradiční soutěže.

Od roku 2012 pořádá katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví Fakulty zdravotnických studií mezinárodní soutěž pro studenty programu Zdravotnické záchranářství „Plzeňský pohár záchranářů“.  Do realizace soutěže bylo tento rok zapojeno více než 80 osob.

„Oblíbené akce se pravidelně účastní nejen studenti z ČR, ale i ze Slovenska. Dvakrát se této akce zúčastnili také studenti z Velké Británie. Každý ročník se specializuje na nové poznatky z přednemocniční neodkladné péče,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Soutěž probíhala tradičně formou simulace určité modelové situace, kterou je možné vystupňovat až do stavu bezprostředního ohrožení života člověka bez rizika poškození zdraví pacienta. Reálnost jednotlivých modelových situací byla zajištěna jednak tím, že se jednalo o skutečné situace z praxe vyučujících Fakulty zdravotnických studií, a dále zajištěním reálného maskování, prostředí a pomůcek k dané situaci. Podmínkou úspěšně zvládnuté modelové situace je vždy kompletní zajištění a následné předání pacienta v reálném čase s reálným týmem, ale i správná komunikace jak s pacientem, tak v týmu či s dalšími složkami IZS. Letošní novinkou noční části soutěže bylo vyhledávání osob za pomoci psovodů.

V roce 2021 soutěžilo o Plzeňský pohár záchranářů devět týmů z celé ČR a Slovenska. Každé družstvo bylo složeno z tříčlenných posádek z řad studentů. "Plzeňský pohár záchranářů je soutěž, která nám přinesla spoustu zkušeností a zážitků. Velmi oceňujeme skvělou organizaci a krásné prostředí, ve které se soutěž konala. Již v prvním ročníku jsme se zúčastnili jako figuranti a těšili se, že se z nás jednou stanou soutěžící. Za nás velké poděkování patří všem organizátorům, rozhodčím, figurantům a dalším zúčastněným. Velmi jsme si celou soutěž užili a určitě doporučujeme každému se jí zúčastnit,“ řekl za vítězný soutěžní tým s názvem 600 mg Roman Kravjanský.

Mezi tradiční partnery akce patří Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Centrum letecké záchranné služby Líně, Horská služba – oblast Šumava, Bezpečnost, krizové řízení JPO 315801 – Správa NP Šumava. Všem partnerům děkujeme.

Fakulta zdravotnických studií

Alena Lochmannová

21. 09. 2021

Bude to nervy drásající show, říká o bitvě ve slam poetry Filip Koryta