Autorská kniha Mravenčení získala Fedrigoni Card Couture Award

Studenti Studium Úspěchy

Bakalářská práce studentky Markéty Typovské získala mezinárodní ocenění v kategorii Univerzity/Technické školy v rámci soutěže vyhlašované společností Fedrigoni - největším výrobcem kreativních papírů v Itálii.

Fedrigoni Card Couture Award studentka Sutnarky získala za bakalářskou práci, která vznikla pod vedením Petry Soukupové v ateliéru Kniha a tvarování papíru. Do soutěže se přihlásilo více než 350 projektů špičkové kvality z 5 různých zemí v 7 kategoriích, jako jsou Knihy, Komunikace & Design, Pohlednice, Obaly & Luxusní obaly či Udržitelnost.

 Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v polovině října v malebném horském resortu Hüttendorf Maria Alm v Rakousku. „Jako studentka, která by se do místa, kde jsme byli ubytovaní, asi nikdy nepodívala, jsem si připadala jak Alenka v říši divů. Byl to pro mě hodně obohacující zážitek, setkala a vyměnila jsem si kontakty s dalšími tvůrci a profesionály z oboru, a s některými jsme se dokonce domluvili na možné spolupráci, což mě opravdu obrovsky těší! Stejně jako samotné ocenění mojí práce, jakého se mi dostalo,“ popsala Markéta Typovská.

 Autorská kniha Mravenčení přibližuje problematiku posttraumatické stresové poruchy (PTSD) jako následku sexuálního zneužívání v dětství. V první části knihy se prolíná osobní příběhová linka s obecnými informacemi vysvětlujícími, co a proč se v předešlé kapitole příběhu stalo, v druhé části knihy se autorka snaží více do hloubky přiblížit některá témata, která denně člověk s PTSD ať vědomky či nevědomky řeší, a se kterými se často následně vypořádává v psychoterapii.

 „Sama následky zneužívání prožívám vlastně od začátku svého vysokoškolského studia, a tak bylo téma bakalářky poměrně jasným a jediným možným zakončením bakalářského studia. Je to kniha, kterou bych si sama před pár lety potřebovala přečíst a věřím, že by mi pomohla. Za těch pár let, co už své trauma řeším, jsem podobnou (ne vyloženě odbornou knihu) nikde nezaznamenala, tak jsem se rozhodla ji vytvořit. Prolnout odborné informace s vlastními zkušenostmi, bolest jemností, paralýzu pohybem, frustraci kreativitou a ukázat, že mlčení občas není tím nejsnadnějším řešením, a že nastavit si vlastní hranice je základ všeho. I za předpokladu, že kvůli tomu přijdeme o některé lidi v našem životě. No a taky odpovědět na tak často kladenou otázku 'Jak je možné, že si na to najednou po letech až teď vzpomněl/a?'," uvádí Markéta. 

 Mravenčení je určeno lidem, kteří se potýkají s podobným tématem, a tak jako autorka zprvu jej neumí nebo nezvládají sami pro sebe uchopit, nevědí, kde hledat odbornou pomoc. Zároveň je ale určeno i lidem, kteří mají ve svém okolí někoho, kdo zažil nějakou formu zneužívání v dětství a rádi by mu lépe porozuměli, neboť lidé s PTSD se často mohou chovat pro své okolí velmi nelogicky a iracionálně.

Je to kniha velice komplexní, text a ilustrace vznikaly současně, a právě na papíru jako fyzickém nositeli všeho výše zmíněného autorce velice záleželo. „Proto jsem se spojila s Fedrigoni a velmi dlouho jsem v showroomu papíry vybírala tak, aby materiál ladil s tím, co se zrovna v knize odehrává, jak na dotek, tak zvukově i vizuálně. Myslím, že si v knize každý něco najde, každého může něčím obohatit. Já se k ní budu také v horších chvílích vracet, aby mi pomohla vrátit se do nějaké vnitřní balance a připomenout si to, co už jsem sama s během času zapomněla,“ uzavírá Markéta Typovská.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

04. 11. 2021


Atleti ZČU sbírali cenné kovy na halovém akademickém mistrovství

Sport Studenti Úspěchy

Celouniverzitní

12. 01. 2022

Víte, jak chutná DOBROvolnictví?

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

21. 01. 2022

Český komiks IOGI získal prestižní ocenění v Japonsku

Tisková zpráva Univerzita Úspěchy

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

03. 01. 2022

Rozjeďte svůj business, získejte důležité informace a vyhraj hodnotné ceny!

Další vzdělávání Soutěž Studenti

Fakulta ekonomická

13. 01. 2022

Studenti z Česka a Bavorska budou diskutovat o dopadech pandemie na život v příhraničí

Spolupráce Studenti Tisková zpráva

Fakulta ekonomická

13. 01. 2022