Fakulta zdravotnických studií natočila výuková videa o první pomoci. Určena jsou i neslyšícím

Studenti Tisková zpráva Veřejnost

Tonutí, dušení, dopravní nehoda. Podobné kritické situace mohou potkat každého z nás. Fakulta zdravotnických studií ZČU proto natočila sérii videí, která učí, jak si v takových chvílích poradit. Videa jsou přetlumočena do znakového jazyka, potřebné informace proto poskytnou i neslyšícím.

Sérii instruktážních videí o první pomoci vytvořili vyučující a studenti Fakulty zdravotnických studií. Mysleli i na to, aby byla videa přístupná pro neslyšící. Obsahují proto simultánní překlad do českého znakového jazyka. Celkem se jedná o dvanáct naučných videí na základní témata první pomoci – krvácení, mozková příhoda, dušení, zlomenina, popálenina, autonehoda, tonutí, resuscitace, pomoc u dětí, epilepsie, diabetes a alergie. Hlavními aktéry jsou sami studenti. „Trénovali jsme tonutí, kde jsme vyjeli na přehradní nádrž Hracholusky, a o kousek dál jsme natáčeli dopravní nehodu. Následovala témata dušení, popáleniny a alergická reakce,“ popisuje jeden z natáčecích dnů studentka fakulty Simona Opatrná a dodává: „Nejtěžší je ale asi vžít se do dané situace, aby vypadalo reálně, že ve skutečnosti opravdu taková je.“

„Když doktorka Lochmannová, která je autorkou projektu, přišla s myšlenkou přípravy krátkých edukačních videí, která budou následně přetlumočena do znakového jazyka, velmi jsem její nápad ocenil. Fakulta zdravotnických studií se dlouhodobě věnuje vzdělávání veřejnosti. Naši studenti a akademici běžně dělají kurzy první pomoci v průběhu celého roku, nyní jsme díky tomuto projektu měli možnost rozšířit naši edukativní činnost i na cílovou skupinu, která pro nás dosud nebyla až tak běžná,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Osvětu v oblasti první pomoci provádí fakulta dlouhou dobu, a to napříč širokým spektrem posluchačů – od dětí až po seniorní populaci. V rámci naplňování třetí role univerzity zacílil však nový projekt fakulty na širší populační spektrum a trvalejší a zároveň udržitelnější formu předání základních informací nezbytných k tomu, aby byli lidé schopni v případě potřeby poskytnout druhému základní první pomoc a tím mu třeba dokázali zachránit život.

„Osobně mě velmi těší, že se na přípravě videí podílela celá fakulta, kdy kolegové z katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví odborně zaštítili připravené natáčecí scénáře a naši studenti a absolventi se následně ocitli v rolích protagonistů. Mým cílem byla extenze edukační činnosti fakulty, neboť se domnívám, že tak důležitá problematika, jako je první pomoc, by se měla dostat skutečně ke všem, tedy i osobám se sluchovým postižením. Krátký, stručný, návodný, a přesto vizuálně atraktivní materiál byl mým přáním, které, věřím, se povedlo vyplnit,“ uvedla autorka a iniciátorka projektu, proděkanka Alena Lochmannová.

Obsah videí simultánně přetlumočila do českého znakového jazyka Kristýna Voříšková ze Spolku neslyšících Plzeň, p. s., kterému fakulta videa poskytla k dispozici.

Videa jsou volně k dispozici široké veřejnosti na YouTube kanálu Fakulty zdravotnických studií ZČU.   

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Šárka Stará

18. 11. 2021


Erasmus v Talinnu pohledem studentky Fakulty filozofické

International Studenti Univerzita

International Office

19. 11. 2021

V soutěži European Health Hackathon zvítězil tým studentů ČVUT a ZČU

Soutěž Studenti Úspěchy

Fakulta ekonomická

25. 11. 2021

Západočeskou univerzitu navštívili zástupci Mezinárodní agentury pro jadernou energii

Spolupráce Studium Univerzita

Celouniverzitní

03. 12. 2021

Podcast Plzeňský historik vyzpovídal členku expedice Z101 Lindu Piknerovou

Univerzita Veřejnost

Fakulta filozofická

25. 11. 2021

Studentka Karin Řezáčová reprezentuje Česko na mistrovství světa v házené

Sport Studenti

Celouniverzitní

03. 12. 2021