Fakulta zdravotnických studií nabízí bezplatnou pomoc maminkám a těhotným ženám z Ukrajiny

Spolupráce Ukrajina Veřejnost

Akademické pracovnice i studentky pomohou ženám se zorientováním v systému zdravotní péče.

Pomoc lidem z Ukrajiny řeší od počátku válečného konfliktu na východě Evropy také Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity. Vedle materiální pomoci vybírané napříč obory nyní nabízí akademické pracovnice katedry ošetřovatelství a porodní asistence spolu se studentkami bezplatnou pomoc maminkám a těhotným ženám, které přicházejí do České republiky bez znalosti standardů zdravotní péče a vazeb na ošetřující gynekology, případně s malými miminky.

Těmto ženám poskytne fakulta bezplatné konzultace a podporu vždy ve středu od 14:00 do 16:00 v učebně HJ 218 v budově v Husově ulici 11. Nabízí pomoc s vyhledáváním gynekologické péče, poradenství v oblasti těhotenství, porodu a poporodního období, laktační poradenství, psychosociální poradenství a podporu, případně zprostředkování kontaktů na další odborníky, jako je psycholog či fyzioterapeut.

„Přemýšlely jsme o tom, jak je těžké a složité zorientovat se v systému zdravotní péče v cizí zemi, obzvlášť pro ženy, které přicházejí často bez sociální opory svých manželů a blízkých. Rády bychom tedy poskytly základní informace a pomohly ukrajinským ženám zprostředkovat zdravotní péči a zajistit psychosociální podporu formou poradenství porodních asistentek,“ sdělila Kateřina Ratislavová, odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií ZČU. „Spolupracujeme s organizacemi jako je Fakultní nemocnice Plzeň, ČKPA - Sdružení porodních asistentek Plzeňského kraje, navazujeme kontakty se Sdružením soukromých gynekologů a dalšími. Letáky o možnosti konzultací budou umístěny v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Plzni.“

„Vítám a podporuji iniciativu našich akademických pracovnic a studentek pomoci ukrajinským maminkám, a to i těm nastávajícím, které se dostaly do pro ně nepředstavitelné situace, nejistoty, čelí nečekaným výzvám a praktická pomoc je přesně tím, co může pomoci. Ošetřující lékař či poradenství, které jsou něco pro nás tak běžným, jsou pro tyto ženy najednou něčím, k čemu nemají přístup. Pomoci tam, kde to umíme a pro co vzděláváme, to je to nejmenší, co můžeme udělat,“ uvedl děkan fakulty Lukáš Štich.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Alena Lochmannová

10. 03. 2022