Velký sobotní program Arabfestu se vrací do DEPO2015

Festival Tisková zpráva Veřejnost

Tématem letošního ročníku Festivalu arabské kultury je láska. Věnovat se jí bude i jedna z nejoblíbenějších součástí této akce, Velký sobotní program & ORIENTAL STREET FOOD MARKET.

Od 18. do 28. května se bude v Plzni konat již 12. ročník Festivalu arabské kultury, tzv. Arabfest. Jedním z hlavních bodů celé akce bude Velký sobotní program & ORIENTAL STREET FOOD MARKET, který se uskuteční v sobotu 28. května v prostorách DEPO2015. Návštěvníci budou moci od 11 do 18 hodin prožít odpoledne v arabském stylu. S celou rodinou se vydají na orientální trhy, ochutnají blízkovýchodní pokrmy a zjistí více o lásce po arabsku, neboť právě láska je tématem letošního ročníku.

„Velký sobotní program patří mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější akce festivalu. Cílíme na širokou veřejnost, přičemž rozmanitý program na čtyřech scénách souběžně slibuje nasycení opravdu všech smyslů,“ láká ředitelka festivalu, Tereza Svášková.

Na arabském trhu si budou moci návštěvníci zakoupit koření, tematické knihy, ručně vyráběná mýdla ze syrského Halabu, orientální šperky či kosmetiku s arganovým olejem. Výběr blízkovýchodních i dálnovýchodních pochutin bude k dispozici na ORIENTAL STREET FOOD MARKETU. Svůj kuchařský um zde budou prezentovat jak místní, tak arabští kuchaři. Lidé také ochutnají pivo s příchutí šafránu a granátového jablka speciálně uvařeného pivovarem Raven a na nádvoří budou moci zkusit vodní dýmku připravenou plzeňským shisha barem Crystal a zahrát si arabské stolní hry.  

Děti zabaví studenti Fakulty filozofické ZČU interaktivním programem Vzhůru do arabské pohádky a na své si přijdou také milovníci tance: šavlový tanec, styl shaabi, drum solo a tanec mejancé předvede orientální tanečnice Pavla Kostková. Pavla je zároveň mistryní světa ve folklorním tanci dabka (2021), který nechybí na žádné tradiční arabské svatbě. Zájemci si jej vyzkoušejí na workshopu, který zkušená lektorka povede. Téma lásky a svateb je neodmyslitelně spjato také s hennou, kterou se mnozí jistě nechají ozdobit.

O podobách lásky promluví výtvarnice Jaroslava Bičovská a především její dílo – výstava na míru ušitá letošnímu festivalovému tématu představí lásku k přírodě, domovu, partnerovi, matce, hudbě nebo lásku k arabskému světu. Umělecké ztvárnění tématu lásky představí také studentky Blízkovýchodních studií FF UK v Praze, které zarecitují ukázky literárních děl arabských autorů. O poezii, filmu, češtině a dalších láskách bude mluvit režisér syrského původu Moris Issa. Jaké koření umí podpořit lásku, osvětlí prezentace Jaroslava Dobiáše z plzeňského podniku Koření od Antonína. Nakonec nadšené studenty arabštiny potěší jazyková lekce pro pokročilé. S lektorem Mohamedem Hassanem se naučí slovíčka a fráze týkající se námluv a svatebních tradic v arabském světě.

Den plný orientálních chutí a vůní zakončí koncert tuniské zpěvačky KAT Bent L'Amour a syrského muzikanta Marwana Alsolaimana v Anděl Music Baru a závěrečná hafla, pravý arabský večírek pod taktovkou libanonského DJ Shepherda.

Velký sobotní program se koná za podpory města Plzně, Nadace 700 let města Plzně, firmy Crestyl Group a dalších partnerů. Hlavním partnerem ARABFESTU je Západočeská univerzita v Plzni. Pro aktuální informace sledujte webové stránky a sociální sítě ARABFESTU.

 

 

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY má za sebou jedenáct úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, kteří z něj postupně vytvořili víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 se na jeho organizaci podílí zapsaný spolek ARABFEST. Festival významně finančně podpořila Západočeská univerzita v Plzni, vybrané arabské ambasády, firma Crestyl Group, firma Lavaris a další partneři. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity v Plzni Miroslava Holečka.

 

Seznam partnerů Festivalu arabské kultury 2022: Západočeská univerzita Plzni, Fakulta filozofická ZČU, katedra blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Crestyl Group, Lavaris s.r.o., Café-Music Bar Anděl, Koření od Antonína, DEPO2015,  Restaurace a penzion U Matasů, Orient Coffee, Dragon Print, Tamarchi, Kulturka ZČU, vybrané arabské ambasády (mj. Velvyslanectví Státu Palestina a Velvyslanectví Marockého království, Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky), Společnost česko-arabská, Nadace Anny Lindhové, Palestinský klub v České republice

Seznam mediálních partnerů: Český rozhlas Plzeň, Radio 1, Radio Wave

 

Seznam míst konání: Fakulta filozofická ZČU, Magistrát města Plzně, DEPO2015, Anděl Station & Bistro, Music Bar Anděl, Čajovna u Pekla, Na břehu Rhôny - Plzeň, Regner kino, Divadélko Jonáš

Galerie


Vzdělávací část programu nabídne debatu s Shereen El Feki, autorkou knihy Sex and the Citadel.

Celouniverzitní

Šárka Stará

17. 05. 2022