Mezi finalisty elitní soutěže diplomových prací IT SPY nechybí zástupce FAV

Soutěž Studující Úspěchy

Organizátoři soutěže IT SPY zveřejnili jména autorů osmi nejlepších diplomových prací z oblasti IT, kteří se 24. listopadu v Praze utkají o hlavní ceny. Mezi finalisty je také Jan Pašek z Fakulty aplikovaných věd ZČU. Bojovat bude mimo jiné o Cenu veřejnosti. Hlasovat lze až do 22. listopadu.

V soutěži IT SPY letos soutěžilo téměř 1200 diplomových prací z oblasti IT, obhájených v minulém akademickém roce na předních českých a slovenských univerzitách. Talentovaní mladí informatici v nich řešili teoretické i praktické problémy, které trápí dnešní společnost. Jde například o boj proti šíření dezinformací, padělání osobních dokladů, komunikaci se zákazníkem s využitím umělé inteligence, ale také problematiku energetiky či zdravotnictví.

Nejkvalitnější diplomové práce se utkají ve finále soutěže, které se uskuteční 24. listopadu v Praze.  

Finalisty IT SPY 2022 jsou:

Peter Vajdecka (Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta informatiky a statistiky): „Abstraktívná sumarizácia správ o overovaní faktov pomocou vopred natrénovaného transformera na extraktívnych súhrnoch“

Son Hai Nguyen (Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií): „Aproximace šíření zvuku neuronovými sítěmi“

Filip Koukal (Mendelova univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta):
„Automatická kategorizace zákaznických požadavků“

Ing. Jan Pašek (Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd):
„Generování zdrojového kódu z popisů v přirozeném jazyce“

Mgr. Matúš Revický (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta): „Podnikové aplikace založené na blockchainu“

Lucia Hradecká Dupkaničová (Masarykova univerzita v Brně, Fakulta informatiky): „Segmentácia a sledovanie organoidov v obrazových dátach vytvorených prostredníctvom mikroskopie vo svetelnom poli“

Ing. Jiří Ulrich (České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická): „Vícenásobný lokalizační systém kamer založený na značkách“

Ing. Lucia Piatriková (Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta riadenia a informatiky):
„Vizuálna detekcia falšovaných ochranných prvkov na občianskom preukaze“

 

„Největší odměnou nejen pro absolutního vítěze, ale také pro všechny zúčastněné finalisty, je možnost zviditelnit se před porotou a dostat prostor představit svou práci odborné veřejnosti. Tato příležitost může pomoci zatím neznámým talentům vstoupit do odborného pole a snáze odstartovat svoji kariéru. Jsme rádi, že můžeme již 13 let pomáhat začínajícím hvězdám v informatice zazářit,“ říká Bohumír Zoubek, porotce soutěže IT SPY za společnost PROFINIT, která soutěž spolupořádá a je garantem hlavní ceny soutěže.

Hlavní cena IT SPY 2022
Absolutní vítěz soutěže IT SPY 2022 získá od společnosti PROFINIT odměnu 2000 €, kterou může použít třeba k dalšímu rozvoji svého diplomového projektu nebo k dalšímu vzdělávání. Vedoucí vítězné práce pak získá 200 € jako poděkování za dobrou přípravu svého studenta.

Magenta Award for Excellence in IT
Hlavní partner soutěže IT SPY, společnost T-Mobile, letos udělí cenu vynikající práci v oblasti IT dle vlastních kritérií. „Cena se zaměřuje na práce, které jsou inovativní, přináší nový vhled a propojení témat, nejen v oblasti Telco, ale zároveň mají praktický a pozitivní dopad pro společnost,“ vysvětluje Pavla Frindtová, HR Business Partner ve společnosti T-Mobile. Nejdůležitější kritéria této kategorie jsou inovativnost práce, kvalita diskuze, odrážející hloubku myšlení, praktičnost a pozitivní společenský dopad. Odměnou pro vítěze této ceny bude iPad Air. „Díky partnerství se soutěží IT SPY dáváme možnost našim expertům podělit se o své know-how a současně máme příležitost pozitivně ovlivnit mladou generaci a možnost navázat kontakt s mladými talenty, kteří mohou přinést svěží vítr a nový pohled na věc,“ doplňuje Frindtová.

Cena pro první tři finalisty od společnosti GOPAS
První tři finalisté dostanou poukaz na školení dle vlastního výběru v hodnotě 10.000 Kč od společnosti GOPAS. „Univerzity poskytují perfektní IT vzdělání, nicméně pro špičkové odborníky je vzdělávání celoživotní proces. Nejlepší účastníci soutěže tak na základ získaný ze škol mohou navázat kvalitním školením v naší počítačové škole,“ říká Jan Dvořák, ředitel počítačové školy Gopas.

Cena veřejnosti
Svůj prostor v hodnocení soutěžních projektů má vedle odborné poroty také široká veřejnost, kdokoliv totiž může dát svůj hlas jednomu z finalistů, a posunout ho tak k vítězství v kategorii Cena veřejnosti. Vítěz veřejného hlasování získává outdoorovou kameru. Veřejnost může hlasovat na webu soutěže, a to do 22. listopadu 2022.


IT SPY je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.
IT SPY 2022 je již třináctým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org) a přední český software house Profinit.
Zájemci o práci v IT se mohou zaregistrovat na webu www.itspy.cz pro zasílání pracovních nabídek od partnerů soutěže. Více informací naleznete na www.itspy.cz nebo www.itspy.sk.

Galerie


Fakulta aplikovaných věd

Šárka Stará

04. 11. 2022