Do Plzně za kulturou? Sutnarka nabídne v únoru rovnou pět výstav napříč celým městem

Tisková zpráva Veřejnost Výstava

Klauzurní a semestrální práce studentů a studentek budou k vidění v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara i v galerii v centru města, chystají se také výstavy Boundaries a Mixér, jež bude hostit zóna DEPO2015.

Tisíce uměleckých děl a více než sedm stovek mladých umělců na jednom místě – pravidelná výstava klauzurních prací studentů plzeňské Sutnarky se po půl roce vrací. Od 31. ledna do 8. února budou Klauzury: Winter show k vidění přímo v budově fakulty. Na výstavu navážou dvě další v prostorách kreativní zóny DEPO2015 a dvojice v Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně.

Jen dvakrát do roka má široká veřejnost příležitost zhlédnout na jenom místě průřez pracemi studentů a studentek všech dvaadvaceti ateliérů. Klauzurní postupové zkoušky jsou dokladem toho, kam se plzeňští malíři, sochaři, grafici, designéři, animátoři a další posunuli. Svou několikaměsíční práci musí totiž obhájit před odbornou komisí, ve které zasedají pedagogové i externí odborníci z praxe.

„Prezentace klauzurních a semestrálních prací je vyvrcholením každého semestru v průběhu studia našich studentů. Je to završení půlročního úsilí, oslava vykonané práce, oslava úspěchu, ale i konfrontace s názory odborníků a veřejnosti. Někdy i konfrontace s neúspěchem. Klauzury jsou jedním z prvních veřejných odhalení umělcova nitra, demonstrací umu a tvůrčího potenciálu. Je to v mnoha ohledech přehlídka vzrušující a naplňující více než výstavy zasloužilých umělců,“ říká Vojtěch Aubrecht, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

V době konání výstavy Klauzury: Winter show, konkrétně ve středu 1. února, proběhne na Západočeské univerzitě v Plzni celouniverzitní Den otevřených dveří. Účastníci jsou na výstavu srdečně zváni. Otevřena bude ve všední dny od 10 do 20 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin.

Výběr nejlépe hodnocených prací bude následně přesunut do Galerie Ladislava Sutnara v Riegrově ulici. Výstavu BEST OF KLAUZURY tu bude možné zhlédnout od 21. února do 11. března. Vernisáž proběhne ve středu 22. února od 18 hodin.

Nejlepší klauzurní práce tak v Galerii nahradí výstavu IOGI, která se těší vysoké návštěvnosti, a proto byla prodloužena až do 11. února. Výstava představuje výtvarné práce ze stejnojmenné knihy, oceněné v roce 2021 třetí příčkou v soutěži za nejlepší světový komiks Japan International Manga Award. Komiksové příběhy se scénáři básníka Jeana-Gasparda Páleníčka ztvárnili studenti ateliéru Mediální ilustrace na Sutnarce pod vedením ilustrátora a pedagoga Václava Šlajcha.

Na zbývající dvě výstavy se návštěvníci mohou těšit v galerii GAFA, novém fakultním výstavním prostoru, který v loňském roce rozšířil kreativní zónu DEPO2015. Od 9. do 26. února bude GAFA hostit výstavu Boundaries, která je spojena s každoročním mezinárodním fotografickým sympoziem. K vidění bude výběr uměleckých děl účastníků sympozia z předchozích ročníků i práce pedagogů a studentů ateliéru Fotografie.

Kromě Boundaries nabídne Sutnarka mezi 9. a 26. únorem v zóně DEPO2015 ještě jednu výstavu, tentokrát s názvem Mixér. Ateliéry Grafika, Malba, Nová média a Socha a prostor představí unikátní studentské práce z uplynulých let. Obě výstavy odstartuje ve středu 8. února v 18 hodin vernisáž, na které pronese úvodní slovo děkan fakulty Vojtěch Aubrecht.

Galerie


Výstava IOGI v Galerii Ladislava Sutnara.

Výstava klauzurních a semestrálních prací v budově Sutnarky.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Martin Bečan

27. 01. 2023