Ohlédnutí za ArtCampem 2016

Ateliéry Sutnarky v létě už po dvanácté ožily uměleckými kurzy.

Tři letní týdny v Plzni, jedenáct hostujících umělců z ČR a ze zahraničí, 33 uměleckých kurzů, 383 účastníků, ateliéry fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, plenér i kreativní zóna DEPO2015, tvůrčí mezinárodní atmosféra, bohatý doprovodný program. Tak to byl letošní dvanáctý ročník mezinárodní letní školy umění ArtCamp na Sutnarce.

ArtCamp každoročně láká stovky místních i zahraničních účastníků, pro které výtvarné kurzy představují nejen příjemné zpestření léta, ale i možnost naučit se různým výtvarným technikám a rozvinout svůj talent pod vedením zkušených umělců. Součástí každoroční nabídky jsou i kurzy orientované na přípravu ke studiu na vysokých uměleckých školách.

Hostující umělci letos přijeli z USA, Japonska, Kanady, Polska, Slovenska a České republiky, někteří z nich byli hosty letní školy ArtCamp už poněkolikáté. V rámci pokračující spolupráce s japonskými partnery ArtCamp přivítal i skupinu účastníků z Japonska, další mladí umělci pak přijeli například ze Španělska, Číny, Maďarska, Poska i Ukrajiny a dalších zemí.

Mezi novinky letošního roku patřily například dva kurzy zaměřené na architekturu. V prvním z nich účastníci poznali pod vedením japonského architekta Kazuhira Yajimy principy japonské architektury a filozofii tradičních čajoven, v druhém pak slovenský umělec Karol Weisslechner nabídl jiný pohled na budovu jako na šperk. Pod pokličku alternativního umění nahlédli účastníci kurzu nových médií mladé české umělkyně Anežky Hoškové a z USA dorazil renomovaný grafický designér Roger Remington, který s účastníky svého kurzu vytvořil sérii infografik – plakátů zaměřených na život a tvorbu Ladislava Sutnara.

Podruhé se na ArtCamp vrátil kanadský umělec a tvůrce storyboardů Kurt van der Basch, aby svým účastníkům předal zkušenosti z rozkreslování filmových scénářů a zároveň představil svoji vlastní tvorbu výstavou Nespatřený komiks v Galerii Ladislava Sutnara. Kurzem malby letos účastníky poprvé provedl pražský výtvarník a cestovatel Jiří Šorm. Velký zájem opět vzbudil kurz arteterapie pod vedením polského umělce Wieslawa Karolaka z Akademie výtvarných umění v Lodži, stejně jako přípravné kurzy k talentovým přijímacím zkouškám, díky kterým se mohli nejen uchazeči o studium zdokonalit ve figurální kresbě, ilustraci, fashion designu, designu obuvi a dalších oborech. Závěr letní školy ozvláštnilo i vystoupení účastníků kurzu Principy současného tance, kteří pod vedením tanečnice Kateřiny Bednářové nastudovali choreografii na téma Proměna.

Nechyběl samozřejmě ani bohatý doprovodný program, který účastníkům i široké veřejnosti nabídl další prostor k setkávání a prožití atmosféry letní školy. Proběhly například čtyři doprovodné výstavy, prezentace hostů ArtCampu ve formátu PechaKucha, večery se studentskými filmy a animacemi, prohlídky unikátních Loosových interiérů, Skečbetl aneb přátelské utkání Kurta van der Basche (Kanada) a Václava Šlajcha (ČR) ve storyboardingu a mnoho dalšího.

Fotografie a videa z letní školy najdete na facebooku, další informace pak na blogu ArtCampu a na stránkách ArtCampu.


Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka KODÝTKOVÁ

28.08.16


Pedagogická fakulta se opět sejde se svými absolventy


Fakulta pedagogická

67

16.11.17


Čestný hrob Ladislava Sutnara po 120 letech od jeho narození rozzářilo 120 gerber


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

27

13.11.17


Studenti německého jazyka vyrazili na vzdělávací exkurzi do Chemnitzu


Fakulta pedagogická

0

22.11.17