Plzeňští středoškoláci přednášeli na Fakultě aplikovaných věd

Přednáška Věda Veřejnost

V pátek 17. března se na Fakultě aplikovaných věd (FAV) uskutečnila přednáška plzeňských středoškoláků. Představili svůj projekt, s jehož pomocí lze měřit výšku mraků.

Čtyři studenti a jedna studentka z Masarykova gymnázia Plzeň, kteří společně tvoří tým AstroX, představili veřejnosti svůj projekt, jenž s využitím umělé inteligence dokáže měřit výšku mraků. V současné době probíhá testování na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a sběr dat. O počátcích projektu jsme psali už dříve.

Zázemí včetně technického vybavení zajistila mladému týmu FAV. David Němec, jeden z gymnazistů, k tomu říká: “Byl jsem mile překvapen, jak byli lidé na fakultě ochotní a vstřícní vůči našim požadavkům. Dokonce nám v rámci práce na projektu poskytli výklad o 3D tiskárnách v IOT lab. Všichni byli neuvěřitelně ochotní a se vším nám pomáhali.” Během přednášky se posluchači dozvěděli nejen, jak celý projekt vznikl a co bylo prvotním impulsem, ale přednášející jim zároveň srozumitelně vysvětlili, jak měření probíhá, co vše bylo nutné vyřešit a co vše taková práce obnášela. Že se přednáška vydařila, potvrzují slova dalšího člena týmu, Eduarda Plice: “Atmosféra v sále byla úžasná, něco úplně nového. Jsem rád, že v publiku byli jak studenti a kantoři, tak i naši rodiče a prarodiče. Doufám, že jsme jim alespoň trochu srozumitelně vysvětlili náš projekt. Ohlasy jsou zatím skvělé."

Práci na projektu lze rozdělit do čtyř fází. První fáze spočívala ve zformulování návrhu projektu a jeho odeslání Evropské vesmírné agentuře (ESA). Druhá fáze obnášela naprogramování zařízení tak, aby dokázalo nasbírat potřebná data. V třetí fázi ESA zkontroluje kód a dojde k jeho spuštění na ISS. Ve čtvrté fázi studenti obdrží data z experimentálního měření. Výsledky měření bude nutné podrobit analýze, sepsat zprávu a tu poslat ESA. Projekt plzeňských středoškoláků je momentálně na začátku třetí fáze.První výsledky měření by měly být známy v květnu letošního roku.

“Katedra informatiky a výpočetní techniky, která pro projekt poskytla většinu zázemí, do budoucna plánuje poskytovat podporu podobným středoškolským projektům pravidelně v rámci připravované soutěže. Doufáme, že projekt z Masarykova gymnázia Plzeň bude prvním z řady podobných,“ dodává proděkan pro studijní a pedagogickou činnost FAV Libor Váša.

Galerie


S přednášejícími přijela natočit rozhovor i plzeňská ZAK TV.

Fakulta aplikovaných věd

Martina Batková

24. 03. 2023