Gentleman bez duše v tísnivém údolí
03
Květen
Vztah člověka a stroje představuje důležité téma nejen pro oblast vývoje umělé inteligence, ale také pro širokou sféru humanitních a společenských věd. Společnost pro estetiku Akademie věd ČR a Katedra filozofie Fakulty filozofické ZČU v Plzni zvou na přednášku Petry Pollákové ze Sutnarky.
Kontakt: Miloš Ševčík
"Vztah člověka a stroje představuje důležité téma nejen pro oblast vývoje umělé inteligence, ale také pro širokou sféru humanitních a společenských věd. Rychlý rozvoj vyspělé robotiky posledních dekád otevírá celou řadu klíčových témat, dotýkajících se též oblastí filozofie, sociologie, literatury, vizuálních umění.
Současné technologie již umožňují, aby se roboti svým vzhledem, pohyby, mimikou stále více blížili lidem, přesto v nás naši umělí „dvojníci“ často vyvolávají rozporuplné pocity. Fenomén nepříjemných emočních reakcí člověka na humanoida popsal již začátkem sedmdesátých let minulého století japonský robotik Masahiro Mori (nar. 1927) a zavedl pro něj, v návaznosti na slavnou esej Sigmunda Freuda Cosi tísnivého (Das Unheimliche) z roku 1919, termín tísnivé údolí (uncanny valley).
V této přednášce se zaměřím na provázanost tématu tísnivého údolí s moderní a současnou vizuální kulturou a filozofickým uvažováním. Přesahy do oblasti ontologického myšlení naznačím prostřednictvím některých současných uměleckých přístupů, a to zejména v kontextu tvorby britského autora Eda Atkinse (nar. 1982). Atkins, který pracuje převážně s digitálními technologiemi, vytváří své avatary – digitální dvojníky, reflektující aktuální celospolečenské problémy a zlomové životní situace autora a jeho nejbližší rodiny," říká Petra Polláková.
Fakulta filozofická
|
Naděžda Hlaváčková
|
03. 05. 2023, 17:30
|