Přednáškový cyklus ve studijní a vědecké knihovně pokračuje

Filozofická fakulta navázala spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, jejíž součástí je pravidelný přednáškový cyklus. Další přednáška je připravena na středu 12. října od 17 hodin, kde Hynek Jeřábek představí, jak mladí sociální demokraté zkoumali nezaměstnanou obec v Rakousku.

V Rakousku byla na počátku 30. let v době hospodářské krize vysoká nezaměstnanost. Mladí absolventi Vídeňské univerzity, přesvědčení sociální demokraté – matematik, sociální psycholožka a právník se rozhodli podrobně prozkoumat důsledky hromadné nezaměstnanosti v obci Marienthal nedaleko Vídně. Většina rodin, dříve zaměstnaných v místní textilce, přišla v době krize o práci a žila jen z malé podpory. Na výzkumu je zajímavé, co všechno se rozhodli zkoumat, a především, jakým způsobem výzkum prováděli – v době, kdy se sociologický výzkum teprve rodil. Zajímavé budou pochopitelně také výsledky jejich sociografického výzkumu. Posluchači se dozvědí rovněž o osudech těchto tří, tehdy mladých výzkumníků: Marie Jahodové, Paula Lazarsfelda a Hanse Zeisela.

Přednáška se koná ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2.

Fakulta filozofická

Kateřina MODRÁ

06.10.16

Kompetenční a koordinační centrum rozšíří spolupráci s přeshraniční zdravotnickou záchranou službou