Pedagogická a zdravotnická knihovna ZČU zve do zrekonstruovaných prostor

Studující Univerzita Veřejnost

Univerzitní knihovna zve 17. října všechny studující, zaměstnance i veřejnost na Den otevřených dveří do Pedagogické a zdravotnické knihovny v Klatovské ulici v Plzni. Budete si moct prohlédnout nově zrekonstruované prostory a nahlédnout i do jindy nepřístupných koutů knihovního depozitáře.

Návštěvníci mohou na Den otevřených dveří ve čtvrtek 17. října dorazit od 9 do 17 hodin do přízemí budovy Fakulty pedagogické na Klatovské 51, kde se Pedagogická a zdravotnická knihovna nachází. Účastníky čeká:

• prohlídka nově zrekonstruovaných prostor knihovny – moderní studovna a volný výběr knih;
  • exkluzivní přístup do běžně nepřístupných depozitářů;
  • ukázky zajímavých a historických dokumentů z archivu knihovny;
  • návštěvníci se dozvědí, jaké konkrétní služby knihovna nabízí, aby studentům i akademikům usnadnila studium a výzkum.

Nové prostory a moderní vybavení díky dotaci

V roce 2023 získala Západočeská univerzita dotaci z programu IROP Ministerstva pro místní rozvoj – až 10 milionů korun na obnovu svých knihoven. Pedagogická a zdravotnická knihovna na Klatovské tak prošla díky projektu „Revitalizace dílčích knihoven“ kompletní modernizací. Návštěvníci se mohou těšit na nové knihovní regály, moderní výpůjční pult a stylová studijní místa. Nově na ně v knihovně také čekají akustická křesla, sedací niky a mobilní paravány, aby jejich studijní komfort dosáhl maxima.

Další část peněz z projektu se vynaložila na revitalizaci Právnické a filozofické knihovny v Sadech Pětatřicátníků 16. Památkově chráněná budova knihovny se dočkala výměny historických oken, což zachovalo její původní ráz a zároveň zlepšilo energetickou efektivitu stavby.

Obě dvě knihovny jsou teď díky poskytnuté dotaci modernější, pohodlnější a připravené nabídnout návštěvníkům perfektní místo pro studium.

Pedagogická knihovna Západočeské univerzity vznikla už 1. dubna 1956 jako Ústřední knihovna Vyšší pedagogické školy s počátečním fondem 65 000 svazků. V tomto roce, kdy knihovna slaví 68. výročí, došlo k významné změně – připojila se k ní Knihovna zdravotnických studií, a společně teď tvoří nově zrekonstruovanou Pedagogickou a zdravotnickou knihovnu, otevřenou od letošního září.

Co Pedagogická a zdravotnická knihovna mimo jiné nabízí?

• cca 250 000 tištěných dokumentů zaměřených na pedagogiku, psychologii, nově i zdravotnické obory, ale také společenské a přírodní vědy a sport. Ve volném výběru se nachází více než 40 000 titulů;
  • rozsáhlý fond učebnic pro základní a střední školy;
  • pro milovníky historie a umění nabízí knihovna tituly historické hodnoty, včetně naší nejstarší knihySylva Qvadrilingvis Vocabvlorvm Et Phrasivm Bohemicae z roku 1598.

Pedagogická a zdravotnická knihovna ZČU je tu pro ty, kdo hledají studijní materiály, vědecké zdroje nebo moderní techniku pro své projekty.

Nově zrekonstruované prostory Pedagogické a zdravotnické knihovny na Klatovské 51.

Studovna ve Veleslavínově ulici (2003).

Fotka Pedagogické knihovny z roku 1997.

Studovna na Klatovské 51 (2003).

Univerzitní knihovna

Jakub Pokorný