Chytrý zásahový oblek z RICE zvítězil v mezinárodním tendru

České konsorcium sdružující výzkumný tým z RICE a společnosti VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon zvítězilo v mezinárodním předkomerčním tendru, organizovaném v rámci projektu Smart@Fire. Na konferenci v Bruselu 14. a 15. prosince bylo vyhlášeno jako jediné, které splnilo veškerá kritéria tendru včetně závěrečných testů.

Ukázalo se, že české konsorcium má velký technologický náskok oproti dalším potenciálním dodavatelům, a výrazně se tak zvyšují jeho šance v chystaných výběrových řízeních na dodávku chytrých hasičských obleků pro hasiče ze čtyř evropských zemí: Belgie, Francie, Německa a Velké Británie, které jsou v následujících třech letech připraveny za tyto technologie zaplatit přibližně 15 milionů eur.

Porota ocenila především kompletnost našeho obleku, který splnil všechny technické i technologické požadavky vypsané při vyhlášení tendru. Vyzdvihla také vysokou kvalitu a profesionálnost zpracování prototypů těchto obleků,“ uvedl lídr českého konsorcia Milan Baxa, jednatel firmy Applycon.
České konsorcium, jehož součástí byl tým z výzkumného centra RICE, se do tříletého tendru přihlásilo na podzim roku 2014 a úspěšně prošlo třemi koly výběrového řízení. Z celkového počtu 54 uchazečů jako jediné úspěšně dokončilo finální fázi a prošlo testem na francouzském hasičském polygonu v Aix-en-Provence, kde obleky testovali hasiči z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie. Představení unikátního chytrého hasičského obleku na závěrečné konferenci v Bruselu vzbudilo u jejích účastníků z evropských zemí velký ohlas a zájem.
Hodnotitelé ocenili i to, že v jednotlivých kolech byl právě u českého konsorcia patrný výrazný posun vpřed a že často přicházelo s dalšími novinkami a vylepšeními. „Chytrý zásahový oděv se skládá ze samotného obleku – kalhot a bundy, dále z bot a rukavic. Při závěrečné prezentaci v Bruselu jsme mohli ukázat funkčnost vzájemného propojení těchto jednotlivých částí,“ dodal Baxa.
Chytrý zásahový oblek smartPRO je v současné době tím nejlepším, co bylo doposud ve světě vyvinuto a vyrobeno v oboru nositelných technologií pro hasiče. Je vybaven senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídicí jednotkou. Tento systém nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje bezpečnost prostředí, ve kterém se hasiči pohybují. „Systém sleduje nejen vlastnosti prostředí, tedy teplotu, vlhkost, přítomnost toxických plynů či lokalizaci hasiče uvnitř objektu, ale monitoruje i důležité tělesné funkce zasahujících osob,“ popisuje vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.
Senzory se nacházejí nejen v samotném obleku, ale také v obuvi a v rukavicích. „Například polohu hasiče sledují pohybové senzory jako akcelerometr, gyroskop a magnetometr, které jsou umístěné na jeho botě. K předávání informací využíváme i rukavice, které dokáží změřit teplotu vzdálených předmětů,“ dodává Radek Soukup z výzkumného týmu.
Jako první si v přímé akci oblek vyzkoušeli hasiči z požární stanice Plzeň-Košutka. „Jeho hlavní předností je možnost kontroly okolního nebezpečného prostředí bez nutnosti ovládání různých detekčních přístrojů. Velkou výhodou je přenos těchto výstupů v reálném čase do velitelského tabletu. Velitel tak má přehled nejen o prostředí, ve kterém se hasič pohybuje, ale hlavně o jeho pozici a aktuální kondici. Zároveň může podle aktuálních dat operativně měnit rozhodnutí a nasazovat další síly a prostředky u zásahu,“ pochvaluje si velitel stanice Michal Pathy.
Řešení chytré rukavice s integrovaným systémem pro dálkové měření teploty shledáváme jako velice užitečné. Za nás je okamžitě použitelná a máme o ní eminentní zájem. Rukavice bude velmi přínosná nejen na tréninku v hasičském polygonu, ale hlavně v reálném zásahu,“ dodává Vincent Duboi, zástupce velitele francouzské stanice v Miramas.

Fakulta elektrotechnická

Kateřina MODRÁ

19. 12. 2016

Studenti Fakulty zdravotnických studií posilují řady pracovníků hygieny i nemocnic