Co mají společného Česko, Finsko, Chorvatsko, Německo, Polsko, Portugalsko a Španělsko? Společný cíl - integrovat principy a Cíle udržitelného rozvoje do vzdělávacího procesu a představit toto téma studujícím univerzit i veřejnosti. Fakulta ekonomická (FEK) byla za Západočeskou univerzitu v Plzni (ZČU) hlavním řešitelem mezinárodního projektu Sustainable Development Goals in education and in action! (ESDGs!), na kterém spolupracovala od začátku roku 2022 do října 2024 se sedmi partnerskými univerzitami a organizacemi právě z těchto evropských zemí.
V rámci projektu vznikl univerzitní kurz, respektive soubor vzdělávacích materiálů a podkladů pro výuku udržitelného rozvoje na univerzitách, který v průběhu akademického roku 2023/2024 otestovaly všechny partnerské univerzity s celkem 517 studujícími. Kurz byl připraven v osmi jazykových mutacích a zahrnuje 18 tematických modulů, které postupně představují problematiku udržitelného rozvoje i za podpory audiovizuálních materiálů a případových studií.
Rozvíjet udržitelné myšlení má možnost také kdokoliv z řad veřejnosti, a to díky online kurzu, který je dostupný zdarma v osmi jazykových mutacích. Celý kurz je zakončen testem, po jehož úspěšném složení obdrží účastník kurzu certifikát o absolvování, který je podepsán všemi partnerskými univerzitami a organizacemi. Doposud se do kurzu přihlásilo 670 účastníků, přičemž certifikaci získalo 230 z nich.
Výstupy projektu ESDGs! představili odborníci v rámci multiplikačních akcí pořádaných vybranými partnery projektu celkem v šesti zemích Evropy. V Česku se této akce s názvem “ESG dopoledne” účastnili zástupci firem i veřejnosti v prostorách plzeňského TechToweru, kde projekt představila Petra Taušl Procházková z FEK ZČU, jeho hlavní koordinátorka: „Projekt byl příkladem toho, jak mezinárodní spolupráce může obohatit vzdělávání a nabídnout možný přístup k integraci principů a Cílů udržitelného rozvoje do výuky a taktéž zvýšit povědomí u široké veřejnosti o tomto konceptu. Jsme rádi, že jsme tak mohli přispět k širší výměně znalostí o této problematice.“ Kromě ní na akci vystoupili také významní řečníci z oboru se svými příspěvky o problematice ESG, kteří ze svého pohledu představili příležitosti a výzvy pro udržitelný růst. Mezi nimi například Jakub Málek (PEYTON Legal), Laura Mitroliosová (CIRA Advisory), Magdaléna Prunerová (MgC Group), Karel Kotoun (Green0meter) nebo Martin Štěpáník (Škoda Group).
Projekt Sustainable Development Goals in education and in action! (číslo projektu 2021-1-CZ01-KA220-HED-000031187) je financován Evropskou unií.
Fakulta ekonomická |
Kristýna Machová |
26. 11. 2024 |