Hudba překračuje hranice i oceán: Profesor Vičar ze ZČU přednášel i debatoval o AI v Brazílii

International Spolupráce Zaměstnanci

Profesor Jan Vičar z Fakulty pedagogické ZČU uvedl v Brazílii svou symfonii Maestoso před tisícovkou posluchačů, posuzoval studentská díla a na tamních univerzitách přednášel o české hudbě nebo využití AI. Umělou inteligenci zapojil také prakticky – vytvořil zdravici ve stylu rocku i samby.

Vysokoškolský pedagog, skladatel a muzikolog Jan Vičar z katedry hudební výchovy a kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (FPE ZČU) se v červnu vydal na cestu do Brazílie, kde přednášel i koncertoval. Završením Vičarova pobytu bylo uvedení jeho symfonického Maestoso v koncertní síni Salão de Atos UFRGS před tisícovkou posluchačů. Skladbu dirigoval Carlos Völker-Fecher a zahrála ji Orquestra Filarmônica da UFRGS.

Na univerzitách UFRGS a UERGS přednesl Jan Vičar sérii přednášek o české hudbě 19. a 20. století, hudební sémiotice a estetice a možnostech využití umělé inteligence v kompoziciNejvětší ohlas měl příklad, kde za pomoci AI zhudebnil svou zdravici studentům – nejprve ve stylu klasického rocku a poté v rytmu latinskoamerické samby. Přednášel anglicky, ale hlavní informace prezentoval v brazilské portugalštině pomocí slidů. „Profesor Vičar prokázal skvělou schopnost interakce s učiteli i studenty. Jeho přednáška o umělé inteligenci v hudbě se stala podnětem k živé a odborně hluboké diskusi,“ doplnila profesorka pedagogiky Gladis Falavigna.

Dále na komorním koncertě Brasil e República Tcheca zazněly Vičarovy Uspávanky pro housle a klavír, na kompozičním semináři skladatel představil svou kantátovou a sborovou tvorbu, a naopak vyslechl a posoudil díla studentů a doktorandů oboru kompozice. Jeho kompozice i prezentace prokázaly výjimečnou šíři myšlení a schopnost pohybovat se mezi různými hudebními styly. Publikum v Brazílii oslovil nejen odborností, ale i lidským přístupem. Kromě hlubokých znalostí prokázal výjimečné pedagogické schopnosti,“ shrnul profesor Antônio Carlos Borges-Cunha, brazilský dirigent a skladatel, který Vičarovu cestu spoluorganizoval.

Vedle akademického programu měla cesta i kulturní rozměr tvořený poznáním sociálně zaměřeného hudebního projektu Orquestra Jovem, setkáním s Asociací potomků obyvatel českých zemí v Nova Petrópolis a návštěvou několika kulturních institucí v Rio de Janeiro. 

Hudba nás propojila i přes oceán. Brazílie je vstřícná, dynamická, inspirativní,“ shrnul Jan Vičar. Na Západočeské univerzitě nyní zúročí poznatky z této zkušenosti v rámci výuky i další spolupráce.


Čtrnáctidenní cesta Jana Vičara se uskutečnila v rámci programu ERASMUS+  a partnerské smlouvy mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS).

Galerie


Fakulta pedagogická

Michal Švec

10. 07. 2025