International Spolupráce Věda a výzkum
„Cílem projektu RECKON je najít chytrý způsob, jak co nejlépe využít lokálně vyrobenou zelenou energii. Energie se bude využívat pro výpočetní techniku poskytující blockchainové služby – a to s pomocí moderních technologií, jako je Internet věcí nebo sdílená výpočetní kapacita,“ vysvětlil spoluřešitel David Rot. Blockchainové služby jsou, zjednodušeně řečeno, chytré online služby, které bezpečně uchovávají a sdílejí data mezi lidmi bez potřeby prostředníka.
RECKON se zaměřuje na několik klíčových oblastí. Těmi jsou maximalizace efektivního využití zelené energie pro blockchainové výpočty, dále optimalizace řízení a distribuce energie v síti s cílem snížit náklady na modernizaci infrastruktury a vyrovnávat energetickou bilanci, snížení provozních nákladů cloudových výpočetních služeb a zvýšení jejich ekonomické efektivity a také vývoj škálovatelného a heterogenního blockchainového systému, který umožní efektivní využití dostupné výpočetní kapacity.
První oficiální setkání projektových partnerů se uskutečnilo 25. března v tureckém Istanbulu. Jednotlivé týmy zde představily svoji infrastrukturu a prezentovali svůj odborný přínos pro realizaci jednotlivých částí projektu. Navázaná spolupráce bude dále pokračovat v následujících letech, kdy budou týmy pokračovat vývojem pokročilých řešení pro udržitelnou a efektivní správu výpočetních zdrojů v již zmíněné oblasti blockchainových služeb.
Projekt spojuje klíčové výzkumné a průmyslové partnery z několika evropských zemí, a to Alpplas Endüstriyel Yatırımlar a AYRO Teknoloji Tic. Ltd. Sti. (Turecko), Smart Charging Ltd. (Maďarsko) a TBE electric s.r.o. a Západočeskou univerzitu v Plzni (Česká republika), a je realizován v rámci programu Eurogia 2030 (cluster sítě EUREKA), který podporuje mezinárodní technologickou spolupráci mezi výzkumnými institucemi a průmyslovými partnery.
První společné setkání před firmou Alpplas (Turecko)
Fakulta elektrotechnická |
Tomáš Řeřicha |
16. 04. 2025 |