Modrý nebe v euforii, ZČU vyhrála jubilejní desátou Bitvu o Plzeň

Sport Studující Univerzita

Putovní pohár letos putovat nemusí. Zůstává na Západočeské univerzitě v Plzni, jejíž hokejisté porazili tým Lékařské fakulty Univerzity Karlovy 5:3.

Led plzeňské LOGSPEED CZ Arény patřil ve středu 18. října hokejistům Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, hlediště jejich fanouškům a fanynkám. Stadion dostal do varu 10. ročník Bitvy o Plzeň. Událost, při níž se sehraný, mistrovským titulem univerzitní ligy ověnčený tým ZČU Akademici Plzeň tradičně rozdělí na dvě mužstva a ze spoluhráčů se na jeden večer stávají rivalové.

Tým ZČU v minulosti Bitvu o Plzeň vyhrál pětkrát, tým mediků čtyřikrát. Hráče kromě vidiny vítězství a jubilejního ročníku jejich bitvy hecoval také nebývalý dav v hledišti. Oba fandící tábory, tedy Modrý peklo ZČU a Bílý nebe mediků, obsadily i sektory, s nimiž organizátoři nepočítali. Pod střechou haly bouřilo rekordních 3054 lidí.

„To by se to přednášelo,“ zhodnotil s úsměvem rektor ZČU Miroslav Lávička při pohledu do kotle ZČU. Všem hokejovým Akademikům pak připomněl, že na čestném místě v kanceláři, kam si na jaře uložil puk a čepici od mistrů univerzitní hokejové ligy, má ještě místo na další.

Za Lékařskou fakultu zahájil Bitvu o Plzeň přednosta Ústavu sportovní medicíny a aktivního zdraví Aleš Kroužecký. Také on se obrátil na zaplněný stadion a upozornil na to, že během Bitvy o Plzeň se může kdokoliv nechat zapsat do registru dárců kostní dřeně. „Vidím tu přes tři tisíce dření,“ řekl do potlesku táborů obou univerzit. Informace o dárcovství kostní dřeně během večera zazněla ještě několikrát s tím, že studenti a studentky budou mít k zapsání do registru příležitost také 1. listopadu v atriu Lékařské fakulty a 15. listopadu v kampusu ZČU.

Zápas, o jehož úvod se navíc výjimečně postarali bývalí Akademici – absolventi ZČU i Lékařské fakulty, mohl začít.

Na první gól nemusel stadion dlouho čekat, potěšil však Lékařskou fakultu, když se po necelých třech minutách trefil její Štěpán Říha a medici se dostali do vedení. ZČU se díky Štěpánu Hanzlíkovi podařilo po dalších třech minutách vyrovnat a následovala oboustranná přehlídka střeleckých šancí. Dvě minuty před koncem první třetiny se ZČU po vyloučení jednoho z hráčů dostala do oslabení, čehož využil Jan Kalus a zvýšil skóre na 1:2. Medici odcházeli do šaten spokojenější, ZČU s motivací po přestávce rychle vyrovnat.

Ze druhé třetiny neuplynulo ani 30 vteřin, když sudí poslali na trestnou lavici jednoho mediků. ZČU si nenechala příležitost ujít a Lukáš Folda srovnal na 2:2. Stejně jako v prvním dějství pak mužstva ostřelovala branky protihráčů a zápas se změnil v představení gólmanů. Bránu ZČU střežil Jiří Černý, pět minut před koncem třetiny ho trenéři ZČU vystřídali Zbyňkem Vargou. Ani to už však stav neovlivnilo.

Třetí třetina přinesla gól až po téměř šesti minutách napínavé hry. Díky Vítu Reitspiesovi medici slavili skóre 2:3, ovšem jejich radost netrvala ani minutu, ZČU odpověděla a střela Tomáše Soukupa vyrovnala zápas na 3:3. Následovaly dvě přesilové hry, nejprve pro ZČU, pak pro Lékařskou fakultu. A právě těsně před koncem druhé přesilovky se trefil Jakub Šucha a poslal oslabenou ZČU do vedení. Za stavu 4:3 a v čase 2:36 do konce zápasu odvolala Lékařská fakulta gólmana a dostala ZČU pod slušný tlak, ale 38 vteřin před závěrečnou sirénou vstřelil puk do osiřelé brány mediků Daniel Šiška.

Západočeské univerzitě tím zajistil vítězství 5:3 a pohár z rukou rektora, hokejistům i Modrýmu nebi v euforii důvod k oslavám na přichystané afterparty.