Věda v akci: Mladí talenti na fyzikálním a chemickém kempu pod záštitou Fakulty pedagogické

Další vzdělávání Veřejnost

Obou kempů v rámci projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji se účastnili úspěšní řešitelé chemické, fyzikální a astronomické olympiády.

Na půdě Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (FPE ZČU) se tento týden konají dva odborné kempy zaměřené na přírodní vědy – chemický a fyzikální. Tyto kempy, pořádané Střediskem služeb školám v Plzni s finanční podporou Plzeňského kraje, jsou součástí dlouhodobého projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji, jehož cílem je rozvoj nadaných studentů v oborech chemie, fyzika a astronomie.

Chemický kemp, který se letos koná již po čtrnácté, přivítal 12 studentů, kteří vynikli v krajských kolech chemické olympiády. Účastníci ve věku 15–18 let, z nichž někteří se kempu účastní již poněkolikáté, mají možnost zlepšovat své dovednosti v laboratořích katedry chemie FPE. „Program kempu je zaměřen především na praktickou laboratorní činnost, ke které se studenti v rámci školní výuky často dostávají jen sporadicky,“ uvádí dr. Vladimír Sirotek z katedry chemie. „Během týdne si tak sami vyzkouší řadu laboratorních úkolů z různých chemických oblastí, od anorganické, přes organickou až po biochemii," doplňuje Sirotek.

Kemp se těší velkému zájmu nejen studentů z Plzně, ale i z dalších měst a obcí Plzeňského kraje. Největší zastoupení má letos Masarykovo gymnázium Plzeň, které vyslalo čtyři studenty, další účastníci dorazili například z Rokycan, Klatov, Domažlic či Blovic. Součástí kempu je i exkurze do Krušnohoří, zaměřená na hornictví a přírodu tohoto regionu, která rozšíří obzory studentů mimo tradiční chemické experimenty.

Ve stejném týdnu se na půdě Fakulty pedagogické ZČU koná také fyzikální kemp, jehož účastníky jsou úspěšní řešitelé fyzikální a astronomické olympiády. Studující se během pěti dnů zapojují do odborných přednášek, workshopů a exkurzí na vědecká pracoviště. „Nám všem se na kempu moc líbí. Je pro nás připravený bohatý program, včetně zajímavých přednášek a exkurzí na špičková vědecká pracoviště. Navíc je tu skvělý kolektiv," sdílí své nadšení Michal Fišer, jeden z účastníků kempu.

Stejně jako v případě chemického kempu, i zde hraje klíčovou roli rozvoj praktických dovedností a možnost setkat se s odborníky z oblasti vědy a výzkumu. Projekt s názvem Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji byl původně v letech 2010 a 2011 spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Od té doby je projekt financován Plzeňským krajem, který podporuje mladé talentované studenty a vytváří jim příležitosti pro další odborný růst.


Galerie


Fakulta pedagogická

Bc. Michal Švec

23. 08. 2024