Premiér Fiala se svým indickým protějškem Naréndrou Módím jednal o posílení vztahů mezi oběma zeměmi, rozvoji obchodní a obranné spolupráce a společných vědecko-výzkumných projektech. Na summitu Vibrand Gujarat v Gándhínagaru oba předsedové vlád přijali strategické partnerství v oblasti inovací. Lepší podporu dostane meziuniverzitní spolupráce, aplikovaný výzkum i vědecká mobilita. Hlavními oblastmi spolupráce budou obranný průmysl, kyberbezpečnost, zdravotnický výzkum, zelená energie, smart cities, chytrá doprava, udržitelné zemědělství a potravinářství.
„Summitu v Gujaratu se zúčastnila celá řada představitelů států a vlád nejrůznějších zemí. Indický premiér ve své řeči vyzdvihl Českou republiku jako jednoho z důležitých partnerů, což potvrzuje mimořádně dobré vztahy obou zemí a otevírá nám nové možnosti spolupráce v této části světa,“ říká Petr Kavalíř z NTC.
V průběhu návštěvy v Rádžasthánu 11. ledna navštívil premiér Fiala s delegací National Institute of Medical Sciences and Research (NIMS) Univerzity Džajpuru. Zde jednal s rektorem Balvirem S. Tomarem a dalšími zástupci vedení školy a akademiky o rozvoji společných výzkumných projektů a rozšíření spolupráce mezi vysokými školami a výzkumnými institucemi. Předseda vlády během návštěvy obdržel čestný doktorát NIMS Univerzity.
Delegace si také prohlédla místo stavby Maříkova institutu umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které by mělo být otevřeno v letošním roce. Kromě toho premiér odhalil základní kámen stavby Globálního institutu Petra Fialy v oblasti inovací a výzkumu ve zdravotnictví, který ponese jeho jméno. Tento institut se zaměří na různé výzkumné aktivity v oblasti medicíny a zdravotnictví, včetně biomedicínského výzkumu, výzkumu zdravotnických systémů a inovací v oblasti lékařských technologií.
Premiér Fiala označil podporu vědecké spolupráce a inovací za klíčové téma své indické cesty. Součástí spolupráce by měly být výměny studentů a vědeckých pracovníků, ale také společné vědecké projekty. Ty první by se měly zaměřit například na biomedicínu a robotiku pro průmysl, následovat budou další.
"Indie se stává významným globálním hráčem, působí zde řada globální firem, vznikají nové firmy i univerzity specializující se na oblasti jakou polovodiče, IT, robotika, nové technologie, AI, pokročilé materiály, energetika, zelené technologie a samozřejmě automobilový průmysl, což reflektuje obrovský potenciál spolupráce této rychle rostoucí země. Věřím, že to představuje mimořádnou příležitost pro celou Západočeskou univerzitu v Plzni," podotýká Petr Kavalíř.
Západočeská univerzita udržuje s Indií velice dobré vztahy, především v oblasti výměnných programů studentů a akademické mobility. Rovněž ve výzkumném ústavu NTC pracuje již sedm vědců i vědkyň z Indie. V loňském roce ZČU dvakrát navštívil velvyslanec Indie J. E. Shri Hemant Harishchandra Kotalwar.
Nové technologie - výzkumné centrum |
Dita Sládková |
15. 01. 2024 |