Jediná Češka mezi 20 studujícími z celého světa uspěla na konferenci v Haagu

Konference Studující Úspěchy

Udržitelnost, cirkulární ekonomika, urbanismus i využití umělé inteligence. To byla témata, jimiž se zabývala konference World Workplace Europe zaměřená na facility management v Evropě. Součástí konference byla i studentská soutěž, kde Eliška Lukejová z FAV získala 2. místo.

World Workplace Europe patří mezi nejvýznamnější konference zaměřené na facility management v Evropě. Studentku druhého ročníku navazujícího magisterského oboru Správa a řízení provozu budov na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU) Elišku Lukejovou vybrala odborná porota jako jedinou českou studentku mezi 20 studujícími z celého světa, kteří na konferenci v polovině března zamířili.

Společně s kolegyněmi z Nizozemska z Hanze University of Applied Sciences Groningen získaly za inovativní koncept studentského bydlení 2. místo. Ve svém projektu Binckhive se studentky zaměřily na modernizaci a udržitelný rozvoj části Haagu zvané Binckhorst. Koncept spojoval dostupné studentské bydlení s ekologickými principy a podporou komunitního života. „Na místě nás všechny na základě losování rozdělili do týmů, předali zadání, a my jsme měli zhruba 24 hodin na to úkol splnit,“ upřesnila Eliška Lukejová.

„Představily jsme tři propojené budovy, které nejen efektivně využívají dostupný prostor, ale zároveň podporují interakci mezi studenty a místní komunitou. Klíčovými prvky našeho konceptu jsou mimo jiné zelené střechy a fasády, dostupné a flexibilní studentské bydlení nebo chytré technologie a udržitelné zdroje energie,” řekla Eliška.

Proč si studentky vybraly projekt zaměřený právě na studentské bydlení? „Hned ve vedlejší čtvrti se nachází univerzita, která v současnosti nemá žádné objekty vhodné pro ubytování studujících. Ti jsou tak nuceni hledat ubytování v bytech, často velmi daleko od univerzity. Projekt jsme představily i univerzitě v Haagu, která potvrdila, že pokud by se podobný koncept reálně prováděl, byli by ochotní investovat značnou částku na vybudování tohoto zázemí,” doplnila Eliška.

Vhodné dotváření měst je podle studentky skvělý koncept i pro české prostředí. „Zajímavou variantou může být využívání brownfieldů, které jsou po celé republice a často nemají žádné využití a chátrají. Vhodným příkladem mohou být Automatické mlýny v Pardubicích, ve kterých se vytvořil nový komunitní prostor pro pořádání akcí či výuku dětí. Do nevyužité budovy to vdechlo nový život,” dodala.

První místo na World Workplace Europe získal pětičlenný tým s nápadem komunitního centra, které mělo být otevřeno široké veřejnosti jako místo vhodné pro setkávání, doplněné parkem a mělo nabízet možnosti využívání například 3D tiskáren.

Galerie


Eliška (vlevo) a její kolegyně z týmu

Eliška s Jiřím Knapem, prezidentem IFMA CZ

Fokker Terminal

Fakulta aplikovaných věd

Martina Batková

04. 04. 2025