Nový kurz na ZČU se zaměřuje na duševní zdraví žen před a po porodu

FZS Spolupráce Vzdělávání

Fakulta zdravotnických studií ZČU se podílí na zcela novém certifikovaném kurzu pro porodní asistentky. Kurz posiluje péči o duševní zdraví žen před i po porodu. Spojuje teorii s praxí a připravuje odbornice na včasnou podporu a intervenci.

Na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (FZS ZČU) byl v letošním roce spuštěn nový certifikovaný kurz s názvem Porodní asistentka se zvláštní odbornou způsobilostí v oblasti perinatálního duševního zdraví. Kurz je určen pro porodní asistentky s minimálně dvouletou praxí a vznikl ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví v Praze (NUDZ).

„Psychické potíže u žen v těhotenství nebo po porodu, známé také jako úzkostná, depresivní nebo psychotická onemocnění, mohou mít vážné následky nejen pro ženu, ale i pro její dítě,“ uvedla Kateřina Ratislavová, odborná asistentka a spoluautorka kurzu. Tyto problémy mohou zahrnovat širokou škálu příznaků, od mírné deprese až po závažné psychotické stavy, a jejich vliv na matku a dítě se může lišit v závislosti na závažnosti a délce trvání potíží.

„Psychické problémy ženy po porodu mohou bránit v rozvoji zdravé vazby mezi matkou a dítětem. Když matka zažívá silné emocionální výkyvy, může mít potíže s navázáním láskyplného a bezpečného vztahu, což může mít dlouhodobé důsledky pro emocionální a kognitivní vývoj dítěte. V případě psychotické poruchy hrozí bezprostřední nebezpečí jak pro matku, tak pro dítě,“ pokračovala Ratislavová, podle níž je klíčové, aby ženy s psychickými problémy v těhotenství a po porodu dostaly včasnou odbornou pomoc a mohly se s odborníky otevřeně bavit o svých problémech.

„Porodní asistentky absolvováním kurzu získají odbornou způsobilost v oblasti podpory duševního zdraví těhotných žen a žen po porodu. Osvojí si řadu nových dovedností od provedení screeningu psychosociálních rizik po přípravu podpůrného plánu pro ženy, které se léčí například s psychotickým onemocněním,“ popsal náplň kurzu Antonín Šebela, vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ a garant kurzu.

Součástí vzdělávacího programu je i odborná praxe přímo v centru. Závěrečná zkouška se koná formou simulace: porodní asistentky vedou před komisí podpůrný a edukativní rozhovor s herečkami a herci v rolích klientek a jejich partnerů.

Kurz právě ukončily první absolventky, které se v praxi zaměří na včasnou identifikaci rizik v oblasti perinatálního duševního zdraví, podporu, edukaci žen s psychickými potížemi a jejich rodin nebo na koordinaci péče o ženy ve spolupráci s dalšími odborníky.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Kateřina Ratislavová, Lenka Krausová

21. 05. 2025