Kolumbie, Řecko nebo Thajsko? Studující sdíleli zážitky ze studia v zahraničí na Erasmus Night

International Studium Univerzita

Cestování, zážitky, poznání. Akce s názvem Erasmus Night přilákala studující se zájmem o výjezd do zahraničí, ale i ty, kteří už mají takovou zkušenost za sebou. Právě oni se podělili o své zážitky a dojmy z různých částí světa. Akce tak na jeden večer propojila studující napříč univerzitou.

V plzeňské Papírně se ve středu 27. listopadu uskutečnil 5. ročník Erasmus Night. Během večera studenti a studentky ZČU sdíleli příběhy ze studia a praktických stáží v zahraničí. Studium v zahraničí se postupně stává nedílnou součástí bakalářského a magisterského studia na vysoké škole. Možností je spoustu a může být těžké se rozhodnout pro něco konkrétního. Akce Erasmus Night je určena pro všechny studující na ZČU, umožňuje jim propojit se se svými spolužáky, kteří už studijní pobyt nebo praktickou stáž v zahraničí absolvovali a mohou se tak podělit o své zážitky, zkušenosti a inspirovat tak další studenty a studentky k výjezdu. Letošní akce nesla podtitul Erasmus Night, příběhy studentů nejen z Erasmu.

Moje studium probíhalo trošku jinou formou, než jsem byla zvyklá z domova. Vše bylo více o samostudiu čili zpracování seminárních prací, doplňování pravidelných úkolů a online studiu. Měla jsem tedy dostatek času na cestování a poznávání slunné Kréty, navštívila jsem také několik dalších řeckých ostrovů. Poznala jsem spoustu studentů z různých koutů světa, užívala si sluníčko, gyrosy, moře, teplé počasí a spoustu zábavy,“ podělila se o své zkušenosti Natálie Loukotová, studentka Fakulty ekonomické (FEK), která vycestovala přes program Erasmus+ na studijní pobyt na Krétu. O pracovních stážích se během své prezentace rozpovídala studentka Fakulty pedagogické (FPE), Kateřina Borovcová: V lednu 2024 jsem vyjela na stáž do Anglie, kde jsem pracovala jako asistent pedagoga v České škole bez hranic. Vystoupila jsem ze své komfortní zóny a získala spoustu nových zkušeností a zážitků. Poznala jsem nové lidi a navázala přátelství, která mi pobyt v Anglii ještě více zpříjemnila. Procestovala jsem velkou část Londýna a dozvěděla se více o tamější kultuře. Stáž pro mě byla velice obohacující a doporučila bych ji každému.”

Přes program Freemover/INTER můžete vyjet téměř do celého světa, například Simona Svozilová z Fakulty strojní (FST) vycestovala až do Kolumbie. Díky programu INTER jsem měla možnost strávit dva měsíce v Kolumbii. Zde jsem nepodstoupila klasickou výuku, ale mohla jsem navštívit několik laboratoří, kde jsem pod dohledem prováděla experimenty pro mou diplomovou práci, případně jsem požádala někoho pověřeného o provedení. Přestože jsem měla určité předsudky, a nejen já, kampusy univerzity mě velmi mile překvapily. Navštívila jsem celkem tři kampusy, které spadají pod UNAL, všechny byly větší než náš borský. Byly velmi pěkně vybavené a skýtaly spoustu zeleně.

Celou akci zahájil rektor ZČU Miroslav Lávička, který během svého proslovu motivoval studující k výjezdům do zahraničí. Vedoucí International Office Magdalena Rousová představila možnosti výjezdů v rámci univerzitní aliance EUPeace, jejíž součástí je ZČU od roku 2021. Během večera následně vystoupilo sedm studentů a studentek ze šesti různých fakult ZČU. Program Erasmus+ představili studenti z Fakulty aplikovaných věd (FAV) - Lucie Pelikánová, Josef Podroužek a Eliška Smazalová. Ti společně vycestovali na studijní pobyt do Španělska. Kateřina Borovcová z FPE vystoupila s prezentací o pracovní stáží v Anglii pro Českou školu bez hranic. V moderované besedě se zkušenostmi z Erasmu vystoupily Klára Frausová z FPE, která vyjela za studiem do Rakouska a Natálie Loukotková z FEK s vyprávěním o studiu na Krétě. Následoval blok o vzdálenějších destinacích a výjezdech přes program Freemover/INTER. Viktor Kliment z Fakulty elektrotechnické (FEL) vyprávěl o zkušenostech z Thajska, Neli Pestriakova z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDU) o studiu na Taiwanu a Simona Svozilová z FST o svém pobytu v Kolumbii. Během večera také proběhlo vyhlášení soutěže Vyfoť se na Erasmu v tričku, včetně předání cen vítězům. Do soutěže se mohou zapojit všichni, kteří přes ZČU vyjíždí na Erasmus.

Jako hlavní host akce vystoupil Martin Loužecký z organizace Skate World Better. Během svého vyprávění se zaměřil především na to, jaký vliv mělo studium v zahraničí na jeho současnou práci a jak ho to přimělo k nápadu stavět skateparky v Africe. Na Erasmus Night volně navázala akce Erasmus Night Party, organizovaná ESN Plzeň. Během ní měli naši studující možnost potkat zahraniční výměnné studenty na ZČU.

Přemýšlíte i vy o studiu v zahraničí? Přijďte za námi do kanceláře International Office, poradíme vám, jak na to.

Galerie


Erasmus Night slavnostně zahájil rektor ZČU Miroslav Lávička

Viktor Kliment z FEL, Simona Svozilová z FST a Nelli Pestriakova z FDU

Vyhlášení soutěže Vyfoť se na Erasmu v tričku

Martin Loužecký, Skate World Better

International Office

Monika Mundilová

02. 12. 2024